Z regionů

Zrušení Živitelky může poškodit zemědělce

Informace z tohoto týdne, že Výstaviště České Budějovice letos slavný agrosalon Země živitelka zruší, šokovala mnohé podnikatele v oblasti zemědělství. Právě přesun výstavy kvůli koronaviru na příští rok může mít podle nich nedozírné následky na ekonomiku.

Problém pro chovatele i pěstitele

Právě ekonomika a zvláště v zemědělství a pěstitelství, dostala kvůli vládním opatřením značně zabrat. Agrárníci upozorňují, že tím, že se Země živitelka, kterou ročně navštíví přes 100 000 lidí a přijede na 500 vystavovatelů z až 20 zemí světa, konat nebude, může to mít zásadní a negativní vliv.

„Může to mít velké dopady na prodej hospodářských zvířat v ČR i v zahraničí a na prodej zemědělské techniky. Jihočeská agrární komora musí hledat náhradní termíny pro jednání představenstev, pro semináře i akce na podporu regionálních potravin,“ uvedli zástupci zemědělců a komory, včele s ředitelkou Jihočeské hospodářské komory Hanou Šťastnou.

Vloni se například na Živitelce jako chovatel plemene krav Dexter představil i herec Karel Roden. Jedná se o jedno z nejstarších evropských plemen, jehož historie sahá až do doby kamenné. Plemeno bylo známo jako „poorman´s cow“, což v překladu znamená „kráva chudých“.

Vloni se na Živitelce představil herec Karel Roden jako chovatel plemene krav Dexter.
Foto: zemezivitelka.cz

Výrobci strojů, technologií a například i pěstitelských přípravků tak nemají šanci ve větší míře představit letošní novinky. Musejí tedy více investovat do marketingu po své linii, nebo více využívat sociálních sítí.

Výstaviště České Budějovice odložilo kvůli omezením spjatým s koronavirem mezinárodní agrosalon na příští rok. Ztráta v tržbách bude přes 50 milionů korun. Přitom i pro Výstaviště to znamená značné ztráty, protože zrušili už i jarní výstavu Hobby, výstavu psů a další akce, které měly areálu přinést značné finance.

Zrušeno podruhé v historii

„Z dalších letošních akcí, které muselo výstaviště kvůli pandemii zrušit, bude mít ztrátu na tržbách 20 milionů korun,“ podotkl předseda představenstva Výstaviště Mojmír Severin.

Nepřehlédněte:  Koronavirus zrušil maturity v Karviné

„Obchodovat s agro zbožím se sice dá přes internet a v kamenných obchodech, nicméně tu výjimečnou atmosféru události, na které se dohaduje a upevňuje agro-byznys i agro-politika, setkávají se a nakupují myslivci, rybáři, zahrádkáři i kutilové, se nedá ničím nahradit,“ uvedla Hana Šťastná.

Ve své téměř padesátileté historii byla Země živitelka zrušená pouze jednou, a to těsně po ničivých povodních v roce 2002, kdy byl areál Výstaviště České Budějovice značně poškozen.

Výrobci a producenti v zemědělství nebudou mít kde letos představit své novinky. Foto: zemezivitelka.cz
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close