Z regionů

Zoo usmrcuje mláďata i staré kusy

Dva mláďata rysa nebo 17letého lva letos usmrtila ostravská zoologická zahrada. Lev byl nemocný, avšak zabití mláďat rysa vzbudilo rozruch.  

Mláďata jsou prostě navíc

„Pro chov rysů karpatských je v zoologických zahradách zřízen mezinárodní chovatelský program, jehož cílem je zajistit zdravou populací tohoto druhu v evropských zoologických zahradách. Řídí jej koordinátor spolu s týmem odborníků z vybraných zoo, který vede plemennou knihu a rozhoduje o přesunech zvířat k nejvhodnějšímu samci/samici. Díky tomu se významně zvyšuje šance udržet zvířata chovaná v lidské péči dlouhodobě v dobré kondici. Je rovněž nutné, aby byla celá populace zdravá, a zejména aby nebyla stará nebo aby v ní nepřevažovali jedinci, kteří už se množit nemohou. Pokud jsou navíc geny zvířete v dané populaci hojně zastoupeny, jeho další zapojení do chovu je nežádoucí. Někdy je pak bohužel nutné přistoupit k regulaci populace,“ uvedla zoo v reakci na kritiku zabíjení mláďat.

Zabili již šest rysů

Zoo pak zveřejnila, že celkem takto přišlo o život šest rysích mláďat. Má však protiargument: „Celkem se v Zoo Ostrava podařilo úspěšně odchovat 20 rysů karpatských, z nichž tři byli vypuštěni do volné přírody, 11 zamířilo do 9 různých zoologických zahrad v rámci Evropy – od Slovenska, Rakouska, Německa a Maďarska až po Itálii, Švýcarsko, Ukrajinu a Anglii. Ve svých nových domovech se tato zvířata v mnoha případech i úspěšně rozmnožila, předala své geny další generaci a zajistila tak přežití svého druhu i pro budoucnost. Šest rysů pak bylo nutné utratit z důvodu udržení genetického zdraví a životaschopnosti populace chované v lidské péči v evropských zoologických zahradách.“

Jednoduché není ani vypuštění rysů do volné přírody. Děje se tak ve spolupráci s odborníky a není možné vzít „nadbytečná“ mláďata a umístit je někam do hor. Zoo také odmítá předávat taková mláďata soukromým chovatelům.

Nepřehlédněte:  Čeští vědci vyvinuli speciální náplast, pomůže na chronické rány

Antikoncepci nepodávají

Otázkou je, zda takovým situacím nelze předejít podáváním antikoncepce samicím. Na to má ostravská zoo rovněž zdůvodnění: „Zastáváme názor, že chov jakéhokoliv zvířete v lidské péči neznamená jen poskytnout mu prostor a potravu, ale umožnit mu také projevovat své instinkty a přirozené chování, mezi něž patří i rozmnožování a péče o potomstvo. Právě rodičovská péče významně obohacuje život zvířat. Antikoncepční přípravky mají navíc řadu nežádoucích vedlejších účinků nejen na fyziologii, ale i na psychiku a sociální chování zvířat. U druhů se složitými sociálními strukturami se tyto problémy zpravidla ještě násobí a ovlivňují nejzákladnější fungování a často i existenci celé chované skupiny zvířat. Ostatně antikoncepční přípravky mohou mít řadu vedlejších nežádoucích účinků i na zdraví a psychiku lidí (od nepravidelnosti cyklu, nauzey se zvracením, bolestí hlavy a napětí v prsou až po hlubokou žilní trombózu, infarkt myokardu a maligní nádory), na životní prostředí (kontaminace vod a půdy), natož pak na zdraví a psychiku exotických zvířat, pro které není vhodná antikoncepce dostupná. Používá se proto antikoncepce lidská či od nepříbuzných a fyziologicky zcela odlišných druhů. Domnívat se, že lze antikoncepční metody úspěšně a bez následků pro budoucnost aplikovat na všechna zvířata, je v praxi zcela nereálné. Praktické zkušenosti ukazují, že po vysazení antikoncepce je u samic zvířat často obtížné zahájit (obnovit) normální reprodukční proces.“

Život lva ukončilo chatrné zdraví

Jiná situace byla kolem utracení lva. Bylo mu 16 let a v přírodě se lvi dožívají 12 až 14 let. Jeho zdravotní stav se letos na jaře zhoršoval, proto jej zoo utratila. Jeho osud je zajímavý a zároveň smutný. Narodil se v roce 2003 v anglické zoologické zahradě Paignton a do Ostravy byl dovezen jako tříletý. Ostravská zoo se zapojila do chovu lvů a v roce 2006 kromě samce přivezla i stejně starou samici. Lvům se však v Ostravě nepodařilo za celou dobu rozmnožit. Původní samice nemohla zabřeznout kvůli cystám na vaječnících, které se nedaly operativně odstranit. Odchov mláďat se nepovedl ani s druhou samicí, která byla do ostravské zoo přivezena v roce 2011 z Rotterdamu. Sice dvakrát porodila – jedno mládě v roce 2015 a jedno v roce 2016, ale obě mláďata do druhého dne po porodu uhynula.

Nepřehlédněte:  Ostravskému obvodu došla trpělivost s problémovými nájemníky

V rámci spolupráce mezi zoologickými zahradami byl samec na podzim roku 2017 převezen do Zoo Praha, aby se zde pokusil rozmnožit s tamními dvěma lvicemi původem z Indie. Přestože ani jedna ze samic nezabřezla, pozitivní na pobytu samce bylo, že je díky svým zkušenostem naučil pářit. Na jaře 2019 se samec vrátil zpátky do Ostravy. Pak se jeho zdraví zhoršilo.

Zoo Ostrava chce pokračovat v chovu lvů indických. Proto její pracovníci jednají s koordinátorkou Evropského programu pro lvy indické o dovozu nových zvířat.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close