Z regionů

Zmatek nad omezeními. Hádky v hypermarketech i tramvajích

Okamžitá opatření proti koronaviru v Moravskoslezském kraji vyvolala zmatky. Ruší se festivaly, na akce může přijít jen 100 lidí, bary musí zavřít ve 23 hodin, ochranka nepouští do hypermarketů zákazníky bez roušek.

Okamžitá omezení a protesty politiků

Krajská hygienická stanice v Ostravě vyhlásila opatření proti šíření koronaviru s okamžitou účinností, tedy od 14. hodiny. Platí zákaz návštěv zdravotnických a sociálních zařízení, ve  nitřnich prostorách musí lidé nosit roušky, bary a restaurace smí mít otevřeno jen do 23 hodin, později mohou mít otevřena výdejní okna. Na tiskové konferenci Krajské hygienické stanice se proti okamžitému zavedení opatření ohradil hejtman Ivo Vondrák, opatření kritizoval i ostravský primátor Tomáš Macura. „Vadí mi zavedení opatření okamžitě. Volají mi organizátoři akci, není to jen Zlata Holušová, ale i další, co mají kapely na cestě,“ zlobil se Macura.

Hudební festival museli zrušit

Právě Zlata Holušová po zrušení festivalu Colours of Ostrava přišla s nápadem uspořádat „menší coloursy“ pod názvem Nefestival Colours. Ta už v minulých dnech vyzývala veřejnost, ať se jde bavit a ať se uvolní. Dnešní opatření ji zaskočila. „Nejtragičtější je, že nám nedali ani chvíli času se s tím vyrovnat. Máme tady hudebníky i stánkaře,“ poukazovala Holušová. Věc chce údajně řešit právní cestou.

V ohrožení jsou i shakespearovské slavnosti. „Je to informační blamáž,“ kritizoval opatření za pořadatele Letních shakespearovských slavností v Ostravě Andrej Harmečko. Měly začít příští týden, do prodeje šly vstupenky z původně vyblokovaných míst. První představení se má konat příští týden, ale pro 100 lidí asi nemá cen hrát. Předpokládá, že by představení rušili postupně a začali hrát, až se opatření uvolní. Podle hygieny mají trvat minimálně 14 dní.

Hádky s ochrankou Kauflandu

Zmatek nastal v ostravském hypermarketu Kaufland. Ochranka tam po 14 hodině odmítala vpustit lidi bez roušek. Zákazníci se dohadovali, protože s rouškami nepočítali, občas se někomu drzejšímu podařilo kolem ochranky proběhnout.

Nepřehlédněte:  Kraj přispěje lidem na dovolenou

Podobná situace nastala v ostravských kavárnách. „Od rána pracuji, až nyní mě začali lidé upozorňovat, že bych měla mít roušku a kdo sedí uvnitř, by také měl mít roušku. Nevěděla jsem to. Už jsem volala šéfovi, ať mi roušku donese,“ vyprávěla servírka z kavárny.  

Problémy v ostravských tramvajích

Nervozita narůstala i v tramvajích. Asistenti přepravy upozorňovali cestující, že bez roušky nemají vstupovat dovnitř. „Zbláznili jste se? Jedu domů z práce, kde teď mám roušku vzít?“ rozčilovala se postarší žena. Asistenti nestačili bránit lidem v rouškách nastoupit do vozů. Osazenstvo tramvají kolem 16. hodiny tvořili z poloviny lidé s rouškami a z poloviny lidé bez roušek.

V lázních jsou v šoku

Problém mají i lázně. „Ve 13 hodin jsme se dozvěděli o striktních opatřeních. Naši klienti mají přijíždět do lázní s negativním testem anebo testy máme udělat my. Příští týden má přijet 200 klientů, nevíme, zda se nám je podaří všechny oslovit a zda seženeme laboratoř, která provede testy. To, že jsme se to dozvěděli na poslední chvíli, je pro nás šokem,“ sdělila mluvčí Lázní Klimkovice Ivana Gračková.

Nákaza teď postihuje starší osoby

 A jaký byl důvod tak rychlých a razantních opatření? „Nákaza koronavirem v Moravskoslezském kraji se přesouvá do rizikové skupiny mezi lidi starší 65 let. Nová ohniska jsou v okresech Frýdek-Místek, Nový Jičín i Ostrava,“ vysvětlovala ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martínková. Původně nakažení horníci měli lehký průběh onemocnění, jenže nakazili své známé a rodinné příslušníky, a ti již mají těžší průběh nemoci. „V úterý, středu a čtvrtek začal stoupat počet nakažených a souvislost s OKD už téměř neprokazujeme. Když jsme začali testovat pendlery, najednou jsme měli ohniska po celém kraji,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová.

Nepřehlédněte:  Opuštěná mláďata prosí: přispějte nám na mléko!

Problémem začaly být i festivaly a další kulturní akce, kde se scházely tisíce lidí. U barů je vysvětlení také nasnadě. Do Ostravy se sjížděly „pařit“ skupinky lidí z Havířova, Frýdku-Místku i Karviné. Takže hrozilo rozšiřování nemoci.

„Opatření vyhodnotíme po 14 dnech. Pokud se situace zlepší, situaci uvolníme,“ slíbila Pavla Svrčinová.

Prohlášení hygieniků

Následně Krajská hygienická stanice Ostrava vydala toto prohlášení:

Celková epidemiologická situace na území Moravskoslezského kraje se zhoršila. Evidujeme řadu menších lokálních ohnisek onemocnění. Stoupají i počty nemocných, které bylo nutno hospitalizovat, zejména v nemocnicích v Havířově a Frýdku-Místku. Zaznamenali jsme nárůst těžších forem onemocnění, vyžadujících podporu umělou plicní ventilací a v průběhu posledního týdne i 3 nová úmrtí v souvislosti s Covid 19.

K dnešnímu dni evidujeme v Moravskoslezském kraji 3596 pozitivních osob. Za posledních 24 hodin jsme zaznamenali 49 nových onemocnění. Nejvíce pozitivních hlásí okres Karviná, kde jsme zjistili 22 nově případů. V okrese Frýdek-Místek vykazujeme 13 nových případů onemocnění. V Ostravě jsme dnes vykázali 6 nových případů, v okrese Opava hlásíme nově 2 pozitivní. Okres Nový Jičín dnes eviduje 6 nových případů. V okrese Bruntál není hlášen žádný nový případ onemocnění.

KHS byla nucena ukončit zotavovací akci v okrese Nový Jičín, protože se prokázaly pozitivní výsledky laboratorního vyšetření u 2 účastníků akce. Řešíme nové výskyty pozitivních zaměstnanců ve zdravotnických zařízeních ve Frýdku-Místku a v Ostravě.

V ohnisku ve firmě Varroc Lighting Systems s.r.o. z Šenova u Nového Jičína dnes hlásíme 3 nové pozitivní zaměstnance. Celkový počet pozitivních tak stoupl na 31, z toho 14 občanů Polska.

V clusteru Důl ČSM Sever na Karvinsku evidujeme k dnešnímu dni celkem 755 osob (za posledních 24 hodin nárůst o 7), cluster Důl ČSM Jih k dnešnímu dni obsahuje 348 pozitivních osob (za posledních 24 hodin počet narostl o 4).

Nepřehlédněte:  Plzeň sleduje průjezd aut na červenou, zvyšuje tím bezpečnost

KHS připravuje provedení plošných odběrů v OKD, které budou zahájeny v neděli 19.7.. Vzhledem k řadě problémů a nejasností, které se vyskytly při minulých plošných odběrech, vydává KHS pokyny pro osoby, které se odběrů zúčastní. Tyto budou k dispozici na odběrových místech a jsou zveřejněny i zde na webu KHS.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close