Z regionů

Zážitek pro milovníky motorek

Unikátní sbírku 30 motocyklů vystavuje Svět techniky v Dolní oblasti Vítkovice Ostrava.

Motorky daroval sochař Rybička

Základ výstavy tvoří sbírka akademického sochaře a velkého motocyklového fandy Miroslava Rybičky (nar. 1928), který ji před časem daroval Moravskoslezskému kraji. Sbírka byla původně vystavena na Černé louce, nyní je k vidění v průmyslovém vítkovickém areálu. 

Na některé stroje se dá sednout

„Rozhodně nečekejte výstavu krásně seřazených veteránů za bariérou ze zdobného lanka. Lidé se mohou těšit, že si svět motorek osahají a zažijí. Zkusí si proudění vzduchu při 120kilometrové rychlosti, budou moci roztlačit motorku o váze 150 kilogramů nebo vykuchají motor a pak ho složí zase zpátky. Anebo se o to aspoň pokusí. Celá koncepce výstavy vychází z nejmodernějších expozičních trendů, které kladou důraz na interaktivitu a tím i na zábavu spojenou se vzděláváním,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Menší děti si dokonce mohu zajezdit na malé dráze a využít časomíru. Aktivní motocyklisty zřejmě zaujme simulace pádu z motocyklu, při níž narazí figurína v přilbě do stěny.

Sto let staré motocykly

Těžištěm výstavy jsou však historické motocykly a zajímavé autentické snímky, které vytvářejí pozadí expozice. Návštěvník s tak ocitne uprostřed motocyklových závodů na zaplněném stadionu.

„K nejzajímavějším motocyklům v naší expozici patří anglický veterán Douglas vyrobený před 100 léty, jediné dochované kusy na světě belgická La Mondiale a anglický Humber nebo unikátní první motocykl firmy Jawa nazývaný Rumpál. Vystavujeme historické silniční speciály, plochodrážní motocykly, cestovní unikáty, ale také lidové motocykly z let 1920 až 1967,“ vyjmenoval ředitel Světa techniky Jakub Švrček.

Součástí expozice je také motocykl Jawa 250 special z roku 1939. Motocykl byl za konzultace Národního technického muzea odborně zrestaurován v restaurátorské dílně, která vznikla před dvěma lety za podpory Moravskoslezského kraje při VŠB-TUO. Tento historický kousek na VŠB kompletně rozebrali a repasovali, takže je teď plně funkční a pojízdný.

Nepřehlédněte:  Staré vojenské mosty mizejí, na Labi ho vyměnili za nový

Namalujte si vlastní motorku

Výstava je koncipována tak, aby zaujala celou rodinu. Vyřádí se zde všichni, od vnoučat po prarodiče. A kouzlu expozice podlehnou podle organizátorů i ženy a dívky. Na výstavě je může zaujmout stylový foto point se stupni vítězů, historické i současné motorkářské outfity nebo model motocyklu budoucnosti s konstrukční kanceláří, kde je možné si namalovat vlastní návrh motocyklu v UV efektu. Vyzkoušet si přímo mohou také u žen oblíbený skútr Liberty.

Výstava potrvá do konce března 2021. Po ukončení se expozice přesune do Kopřivnice, kde bude k vidění v nových prostorách Muzea Novojičínska.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close