Z regionů
Nejnovější

Záměna nebožtíků narušila pietu za zesnulou ženu.

Chybovat je lidské, i když jsou odvětví, v nichž lidské selhání může mít dalekosáhlejší následky, než si lez vůbec domyslet. Toto politováníhodné nedopatření se stalo při nedávném posledním rozloučení v Českých Budějovicích. Před samotným obřadem byly zaměněny rakve, a tedy i zesnulí. Vše se naštěstí podařilo napravit, viník byl potrestán.

Rodina z českobudějovicka zažila šok. Přišli do obřadní síně krematoria v Českých Budějovicích, aby vyprovodili svou drahou zesnulou na poslední cestu. Při obřadu si však jedna z členek truchlících všimla, že na katafalku stojí jiná rakev, než jakou objednávali. Přesto, že pochopili, že se stala chyba, obřad nechali dojít až do konce. Pak si začali stěžovat. Obřadnice, která měla rozloučení na starosti, začala vše řešit.

Byl to pro ně šok. Nedošlo k záměně zesnulých přímo, že by byl pohřben, zpopelněn někdo jiný, ale byly pouze k obřadu vyměněny rakve se zesnulými. „Je to politováníhodná věc, za kterou se omluva snad ani nepřijímá. Tohle se prostě nesmí stát,“ říkají členové poškozené rodiny.

Přesto, že je to velmi smutná událost, bohužel se stala. Všude pracují jen lidé, a i když je to neomluvitelné, jistě to odpovědní pracovníci Pohřební služby města a krematoria České Budějovice neudělal schválně. Taky za to byli patřičně potrestáni. O to se postarala ředitelka pohřební služby Kateřina Vrbová. Ta vyjádřila co nejhlubší omluvu a politování na kauzou, ale také vysvětlila, co tomu předcházelo.

Záměna rakví po převozu

K záměně došlo v obřadní síni českobudějovického krematoria. Foto: PUMČB

„Pohřební služba Memory přivezla k nám do krematoria dvě rakve k obřadu, které si pak zase měla převést do jiného krematoria ke zpopelnění. U rakví ale chyběly potřebné dokumenty. Došlo k zásadnímu pochybení našich zaměstnanců, kteří si vše nepřekontrolovali, nicméně sama stále nechápu, jak může pohřební služba přivést zesnulé, ke kterým chybí průvodní dokumentace, která je dána zákonem o pohřebnictví a stanovami. Proto už proto, co se nyní odehrálo budeme daleko více důslednější a už nikdy nikdo od nás prostě nepřevezme tělo zesnulého bez náležité dokumentace,“ uvedla ředitelka Kateřina Vrbová.

Nepřehlédněte:  I přes covid krizi kraj podpoří hasiče!

Ta také okamžitě zajistila, náklady s tím vším spojené nehradili poškození pozůstalí, ale externí pohřební službě, u níž rodina pohřeb sjednávala, vše uhradil Pohřební ústav města České Budějovice.

„Velice nás to mrzí a za celou kariéru v pohřebnictví se nic takového u nás nikdy nestalo. Je to jistě v očích pozůstalých neomluvitelné a právem, nicméně všude pracují lidé a do oblasti pohřebnictví se zrovna dvakrát nehrnou. Nicméně učinili jsme všechna opatření včetně interních, aby se nikdy nic podobného už nemohlo opakovat.

Proč vlastně v síni českobudějovického krematoria bylo jen rozloučení a pozůstatky zesnulé, byla převezena jinam, když zde funguje moderní a téměř nová kremační pec?

„Otevřeně dáváme na výběr, zda pozůstalí chtějí provést zpopelnění v místním krematoriu, nebo využijí identickou, ale levnější službu v Táboře,“ podotkl pro Deník majitel pohřební služby Memory Michael Dimitrov s tím, že kdysi prý jim v budějovickém krematoriu pracovníci řekli, že v takovém případě průvodní list zesnulých nepotřebují a nechtějí.

Žádný zásadní cenový rozdíl

„Je to nesmysl. Průvodní list je dán předpisy a zákonem. A mohlo by to jakékoli pohřební službě způsobit velké komplikace. Takže proti tomuto se ohrazuji. Chyba se stala z naší strany, ale na vině je samozřejmě nekompletní potřebná dokumentace,“ reagovala Vrbová.

Upřesnila také informace o tom, že se zesnulí někdy vozí po obřadu z Českých Budějovic do skoro 60 kilometrů vzdáleného Tábora.

„Pokud někde zaznělo, že je to pro pozůstalé ekonomicky výhodnější, pak nevím, co znamená výhodnější. Ale standardní cena standardního pohřbu žehem s obřadem, výzdobou a všemi základními záležitostmi, pokud si pozůstalí nepřejí nějaké speciální věci, vyjde na zhruba 25 000 korun. Toto je při dnešních cenách, inflaci v tomto regionu zcela běžná cena. Tak jenom aby někdo neměl pocit, že někde nějak zásadně ušetří. Může jít o deseti až stokoruny, ovšem i převoz a všechny manipulace s rakví se účtují. Pokud nějaká pohřebka nabízí nějaké úlevy, slevy pro pozůstalé, pak je to její rozhodnutí, ale my musíme postupovat podle standardního ceníku, zvláště proto, že jsme pod městem,“ vysvětlila ředitelka Pohřební služby a krematoria.

Nepřehlédněte:  Bleskové povodně zase ohrožují lidi!
Krematorium se za záměnu omluvilo a uhradilo pozůstalým veškeré náklady. Foto: PUMČB
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close