Z regionů

Z karantény rovnou na záchytku: opilce nemají kam dávat!

Jen co otevřely první restaurační zahrádky, nastal v některých krajích problém. Protialkoholní záchytné stanice nemají kam dávat opilce. Důvody jsou dva – je jich hodně a záchytky mají kvůli koronaviru jistá omezení.

To je třeba případ jižních Čech, kde funguje jediná stanice pro kraj – v Českých Budějovicích. Spravuje ji záchranná služba. Od chvíle, kdy lidé mohli sedět na zahrádkách u restaurací, tu neměli prázdné lůžko!

Omezený počet opilců

„Na cele může být nyní vždy pouze jeden klient. Českobudějovická protialkoholní stanice má tři cely pro dospělé, dvě dvoulůžkové a jednu samotku. Detoxikační pokoj pro děti a mladistvé zatím v provozu není,“ uvedla mluvčí jihočeské záchranky Petra Kafková.

Také městská policie říká, že není dne, kdy by neřešili silně opilé lidi různého věku – od mladých, až po seniory, včetně už starých známých notoriků.

Za hospitalizaci na českobudějovické záchytce je klientům účtováno 1 200 korun. Někteří ale za pobyt nezaplatí a zhruba 60 procent pohledávek je nedobytných, protože jde i o lidi ze slabých sociálních skupin. Jen vloni prošlo jihočeskou záchytkou přes 1270 lidí.

Kupodivu v hlavním městě republiky se podobný trend jako na jihu Čech nepotvrdil. „V posledních dnech se nijak zásadně vytíženost záchytky hlavního města v nemocnici Na Bulovce nezvýšila,“ sdělila webu Zulice.cz mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

80:20 pro muže


V Praze platí, že je v metropoli jen jedna záchytka rozdělaná na mužskou a ženskou část. Záchytka na Bulovce je nejvytíženější v celé republice, v posledních letech tu bylo mezi 5 a 6 tisíci hospitalizací. Počet záchytů v Praze postupně rostl od roku 2013, kdy pracovníci zaregistrovali zhruba pět tisíc hospitalizací.

A cena? Noc na záchytce stojí 1950 korun, pokud opilec nic nerozbije. Roční náklady metropolitní záchranky jsou zhruba 15 milionů korun ročně. A asi nepřekvapí, že podle dlouhodobých údajů magistrátu jsou pacienti záchytky ve složení 80 procent muži a 20 procent ženy.

Nepřehlédněte:  Liberty odstaví v Ostravě vysokou pec. Odbory bijí na poplach
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close