Z regionů

Voda páchne chlorem. Je ještě pitná?

Ostravané zjistili, že v posledních dnech je voda z kohoutků cítit chlorem. Dá se taková voda pít?

Ostravské vodovody a kanalizace (OVAK) začaly ve větší míře chlorovat pitnou vodu. Společnost to zdůvodňuje reakcí na koronavirus. „Koronavirus se přenáší zejména kapénkovou cestou, přímým fyzickým kontaktem s nakaženou osobou nebo kontaktem s předměty, jichž se dotkl nakažený a následným přenosem ústy nebo sliznicemi. Přesto bylo preventivně v minulém týdnu rozhodnuto o dochlorování vody na provozovaných zdrojích na maximální možnou úroveň povolenou Vyhláškou č. 252/2004 Sb., která stanovuje hygienické požadavky na pitnou vodu a rozsah její kontroly. Protože koronavirus vyloučený močí přežívá přibližně 2 dny a při vyloučení stolicí asi týden, existuje riziko, že se může vyskytovat v kanalizaci prostřednictvím vzniklého aerosolu. Důrazně žádáme, aby občané nevstupovali do kanalizace nebo ji neotvírali a vždy se obrátili na naše pracovníky, kteří jsou k tomuto účelu oprávněni, školeni a vybaveni maskou s biologickým filtrem, který viry zachycuje. V tuto dobu o to více apelujeme naše klienty, aby dodržovali patřičná nařízení Kanalizačního řádu a nevhazovali do kanalizace nevhodné předměty. Upozorňujeme, že použité kapesníky patří do odpadkového koše a nikoliv do kanalizace, protože mohou být zdrojem koronavirové infekce,“ uvádí se v prohlášení společnosti OVAK. Ta uklidňuje občany, že nehrozí přerušení dodávky vody kvůli epidemii koronaviru.

Jak zbavit vodu chloru

Chlor se do vody dodává kvůli dezinfekci, odstraňuje mikroorganismy a dezinfikuje také potrubí, kterým se voda dopravuje. Pokud OVAK zvolil horní hranici pro chlorování vody, může mít voda, kterou domácnosti používají jako pitnou, nepříjemný zápach. Přesto je voda nadále pitná a není zdravotně závadná.

Nejjednodušší je natočit si vodu do skleničky a nechat ji několik minut odstát. Chlor je těkavý a i po pár minutách se tak z vody dostane pryč. Nepříjemný zápach chloru zmizí, když do vody dodáte pár kostek ledu a několik kapek citrónu.

Nepřehlédněte:  Sucho ohrožuje už i přehrady!

Dalším z řešení je natočit vodu do skleněných lahví, uzavřít je, dát do ledničky a nechat je odstát 24 hodin. Pokud by někdo měl pořad nepříjemný pocit, že voda zapáchá, může ji převařit. Voda tak zůstane zcela bez chloru. Pro zalévání květin by se měla používat také odstátá voda. Stačí ji ponechat přes noc v otevřené láhvi.  

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close