Z regionů

Voda cizincům? Má to smysl? A co sucho, bude co jíst?

Sucho je větší a větší. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ)  vydal srovnání stavu vody v dubnu loni a letos,  je to prostě průšvih. Zemědělci zaorávají ozimé plodiny. Sucho trápí i domácnosti.

Některé obce ve Středočeském kraji už  začínají mít problém. Lešany na Benešovsku (tam co je pobočka vojenského muzea) už oznámily, že  používání pitné vody z veřejného vodovodu do bazénů,na zalévání zahrady a mytí auta bude zakázáno od 1. května až do 30 září. Pokuta za porušení je až 50.000 korun, uvedl starosta Lešan František Ludvík (nezávislý). Obec  žije ze čtyř vrtů, kde stále klesá vydatnost. Jiné obce hledají řešení v tom, že se napojí na Želivku, tak jako to nyní chystá  Bystřice u Benešova, která také zatím žije z vlastních zdrojů.

Farmáři čekají na vláhu…

Pronajmout vodu do ciziny?

Na Pardubicku také trpí některé obce suchem. Tam kde není veřejný vodovod, lidem vysychají studny a  radnice musí vodu dovážet. V Brčekolech (část Rosic u Chrasti na Chrudimsku) využívali cisterny půjčené ve Správě státních hmotných rezerv. Situace se ale nelepší a tak obec koupila cisterny vlastní. Informoval o tom starosta Zdeněk Volejník. Obec má už podanou žádost o dotaci na vybudování vodovodu na ministerstvo zemědělství. Předchozí žádost ministerstvo životního prostředí zamítlo, protože firma Vodovody a kanalizace Chrudim, která v regionu působí, pronajala na 25 let vodárenskou soustavu zahraničnímu provozovateli. Bylo by vhodné, aby se politici vládní i opoziční dohodli, že voda je strategická surovina, a že cizincům nemůže patřit. V podstatě jde o celorepublikový problém, který vznikl na počátku 90. let.

Bude hůř nebo líp?

Podle webu InterSucho bude hůř, už nyní ukazují mapy, že suchem netrpí jen malá část území ČR. Intersucho je projekt Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe, Mendelovy univerzity v Brně a Státního pozemkového úřadu. Pomáhá zemědělcům při eliminaci dopadů sucha. Odborníci z Intersucha varují, že situace se má v dalších deseti dnech zhoršovat.

Nepřehlédněte:  Vítkovické nádraží je kulturní památkou. Navzdory Českým drahám
Neveselé srovnání sucha za poslední tři roky. Zdroj ČHMÚ

Kde je ještě sucho?

S dlouhotrvajícím suchem se potýká Třeboňsko a oblast na severozápad od Českých Budějovic. Extrémní sucho již nyní také postihuje Oderské vrchy a Nízký Jeseník, část Podkrkonoší a Jizerské hory. Lepší situace je pouze na jižní Moravě, v jižní části Vysočiny, většině Středočeského, Plzeňského a Ústeckého kraje.

Je to moudré?

Někteří politici nedbají.  Zastupitelstvo Olomouckého kraje schválilo uzavření memoranda o prodloužení Baťova kanálu na území Olomouckého kraje. Slibuje si od toho rozšíření turistického ruchu. Memorandum mají podepsat i Povodí Moravy zástupci Přerova, Olomouce, Kroměříže, ministerstev i menších obcí v okolí vodní cesty, aby pak mohla být zahájena příprava projektu. Opoziční zastupitel Tomáš Müller (STAN) upozornil, že jde o nápad  drahý, nerentabilní, neekologický a v době, kdy celou zemi sužuje sucho, i mimořádně nebezpečný, protože jen přispěje k dalšímu odvádění vody z krajiny.

Jak je to teď?

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejnil analýzu podle níž  jsou velmi nízké průtoky v řekách, málo vody je  ve sněhu na horách. Sucho může ovlivnit úrodu takových plodin jako je  mák, jarní obiloviny a brambory. Všichni doufají, že v květnu bude více pršet a ke katastrofě nedodje. Jak ale informuje Zemědělský svazu ČR nedostatek srážek trápí zemědělce už šest let za sebou.

Co se také dá dělat

Praha má svůj program proti suchu a jedním z mnoha kroků vtvoření soustavy tůní u rybníka  Martiňák v Dolních Počernicích jde o součást  projektu přírodního parku, kam spadá například i rekreační zóna U Čeňku. „Dáváme do pořádku to, co člověk v minulosti svou činností poškodil. Tato opatření nám pomohou co nejvíce zadržovat vodu v krajině,“ uvedl náměstek primátora Prahy pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN). Proto město chystá v této oblasti i biotopy pro rostliny a vodní a mokřadní živočichy.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close