Z regionů

Vietnamci pomáhají, kde se dá, přidali se i Rusové

Finanční dar ve výši 40 tisíc korun, 600 ks párů bavlněných zdravotních ponožek, 100 ks párů pantoflí a také  300 kusů látkových roušek s nanovláknem věnovala Thomayerově Vietnamská komunita ve Vestci a Jesenici společně s Vietnamskou komunitou – Svaz 1974 v ČR.

Dary převzal Ing. Jiří Cairola, ekonomický náměstek nemocnice, který všem dárcům upřímně poděkoval za všechny zdravotníky z TN. Ostatně není to poprvé, kd Vietnamci nemocnici pomohli. V březnu  předali zástuci Vietnamského tenisové klubu v Praze, který funguje při Svazu Vietnamců v ČR dar ve výši 100 tisíc korun.

Pomáhají i v krajích

Vietnamské komunity po celé republice začali pomáhat hned  na počátku pandemie, kdy nabízeli ještě nabízejí hasičům, policistům či záchranářům kávu či nápoje zdarma, šijí roušky či finančně i materiálně pomáhají nemocnicím. I když mnozí jakožto cizinci nemají nárok na finanční kompenzace od státu. Mnohé vietnamské  večerky označily své obchody červeným srdíčkem na znamení, že členové integrovaného záchranného systému (IZS) dostanou čaj, kávu či jiné občerstvení zdarma. V Ústeckém kraji se Vietnamci skládají na nákup plicních ventilátorů pro Masarykovu nemocnici. Například přes 1.200 švadlen v rámci skupiny Lam Cha Me šije roušky pro pražské nemocnice, vietnamští obyvatelé Jižního Města v Praze předali radnici Prahy 11 látkové roušky 23. března pro potřeby tamních domovů seniorů.  Roušky šijí Vietnamci v Ústeckém kraji například v Litvínově  v Teplicích, na Děčínsku a  v Ústí nad Labem vybrali peníze na nákup plicního ventilátoru. Ještě v březnu začali pomáhat i Vietnamci z Plzně, kteří předali městu hned na počátku krize 1.700 roušek a 300.000 korun

Přidali se i Rusové

Vietnamci byli dlouho jedinou komunitou, která se takto zapojila, následovali je Rusové (čtvrtá nejpočetnější skupina cizinců v ČR), kteří se na počátku dubna zapojili do výroby roušek pro portál damerousky.cz, Velmi aktivní je organizace Ruský dům v Ostravě, který zajišťuje nákupy či rozvoz léků pro více než dvě desítky starých lidí nebo lidí v nouzi. Rusové žijící v Praze se podíleli na vzniku facebookové skupiny Karanténa, která nabízí pomoc při přepravě potravin nebo s venčením psů. Skupina také vybírá nebo vyrábí potraviny, které rozdává lidem v nouzi. „Část těchto produktů dodáváme starším lidem a ženám s dětmi, další část pak dáváme lidem, kteří přišli o práci,“ uvedla zástupkyně pražské komunity Darija Rojterová.

Nepřehlédněte:  Ostravské galerie žijí na webu a Facebooku
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close