Z regionů

Velký průšvih v sanatoriu: Přes 100 nakažených covidem-19!

Více než 100 lidí se nakazilo koronavirem v soukromém Sanatoriu Topas v Holicích na Pardubicku. Jde jak o klienty, tak i zaměstnance. Průběh onemocnění je u všech spíše mírný. Zařízení budou desinfikovat hasiči, kteří v této mimořádné situaci pomáhají.

Jde o průšvih velkého rozsahu. Daleko větším průšvihem je ale přístup vedení sanatoria, kde jsou klienti s duševní poruchou, Alzheimerovou chorobou a dalšími onemocněními podobného typu.

„Bez komentáře,“ odpověděl majitel sanatoria Alexander Kučera namísto toho, aby například pro média uvedl, jak se situace vyvíjí.

„Z celkového počtu připadá dramatická většina na klienty sanatoria,“ podotkl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

Covid-19 se v sanatoriu potvrdil poprvé ve čtvrtek, kdy začalo plošné testování a během víkendu jejich počty vzrostly na 102.

Takovéhle akce se v Topasu dlouho konat nebudou. Foto: Facebook

Průběh není zatím dramatický

„Zatím nebyla u žádného z indikovaných lidí nutná hospitalizace, průběh choroby je spíše mírný. Zařízení je poměrně izolované od veřejnosti, takže nehrozí šíření do okolí. Od 3. září tam byly už zakázány návštěvy, režim se v tomto smyslu nemění,“ uvedl hejtman.

Nákaza se v zařízení rozšířila při muzikoterapii, které se klienti účastnili. Nelze ale prý s jistotou říci, že nákazu přinesli ti, kteří muzikoterapii prováděli.

„Když klienti zpívali, pravděpodobně v uzavřeném prostoru, tak se nákaza rozšířila,“ dodal Netolický.

Koronavir se šíří také v soukromém domově seniorů Beránek v Úpici na Trutnovsku na Královehradecku. Zdrojem nákazy byla podle hygieniků návštěva dvou muzikoterapeutů na konci srpna. Onemocnění hygienici zjistili nejprve u nich a v dalších dnech u klientů a pracovníků domova. Postupně se nákaza rozšířila také do škol. Minulý čtvrtek bylo v zařízení v Úpici 45 případů, z toho bylo 31 klientů a 14 zaměstnanců.

Nepřehlédněte:  Archeologové našli v centru Ostravy jen drobnosti
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close