Z regionů
Nejnovější

Válka hygieniků: Pomlouvá ředitelka KHS kolegy nebo je tu snaha ji odstranit?

Válka hygieniků! Tak lze v podstatě s nadsázkou nazvat to, co se teď děje mezi vedením Krajských hygienických stanic v ČR. Devět ze čtrnácti ředitelů poslalo na ministerstvo zdravotnictví dopis, v němž si stěžují na jihočeskou kolegyni Květoslavu Kotrbovou.

Důvod? Údajně je ředitelka KHS Jihočeského kraje Kotrbová dehonestovala před premiérem Andrejem Babišem (ANO) během videokonference o chytré karanténě. Alespoň toto uvádějí dvě média, která primárně jsou zaměřena proti každému, kdo neútočí na vládu, na ANO a na Babiše nebo Adama Vojtěcha.

Boj o prestižní post

Za vším je ale nejspíš mocenský boj o prestižní post Hlavního hygienika ČR, a nějž je vypsáno výběrové řízení. Hovoří se dlouho právě o Květoslavě Kotrbové, která je velmi zkušenou a uznávanou epidemioložkou a odbornicí. Že by právě ona někomu vadila a někdo si nepřál, aby se na čelní místo dostala?

Kotrbová se prý měla před Babišem „chlubit“, jak skvěle její kraj zvládl covidovou epidemii, zatímco v některých jiných krajích to nezvládli, neodhadli a dokonce nedostatečně kontrolovali otevření hranic kvůli pendlerům.

„Vlastně ten formát videokonference zneužila k tomu, aby vyzdvihla, jak u ní v regionu je všechno v pořádku. A ostatní by měli nejdřív slézt ze stromu,“ tvrdí ředitel jihomoravské hygieny David Křivánek.

Jenomže na druhé straně je pravdou, že zatímco mnozí představitelé KHS v ČR při nástupu koronavirové siuace byli spíš zdrženliví a tvrdili, že v podstatě o nic nejde a není důvod k obavám, Kotrbová navrhovala opatření nutná pro eliminaci epidemie.

Varovala prý dopředu

„Mnozí si tehdy klepali na čelo, říkali, jestli jsem se nezbláznila, včetně některých politiků. A nakonec? Dopadlo to přesně tak, jak jsem řekla a navrhovala – od uzavření škol, obchodů, přes mnou žádané uzavření hranic a eliminování zavlečení nákazy SARS-CoV2 (covid-19),“ říká Kotrbová.

Nepřehlédněte:  Návštěvníci zoo poprvé uvidí mládě servala

Je pravdou, že už tehdy v některých rozhovorech apelovala, aby stát nečekal a udělal opatření tak, aby se maximálně eliminovala hrozba nekontrolovatelného šíření koronavirové nákazy.

Pravdou také je, že „její“ kraje, tedy Jihočeský byl po celou dobu a je v celé ČR nejméně zasaženým a postiženým krajem v celé ČR a je zde také nejvíce uzdravených pacientů. A zemřelo zde v souvislosti s covidem-19 nejméně lidí. „Pouze šest a to navíc byli všechno lidé seniorského věku, kteří měli ještě další chronické onemocnění,“ ubezpečila ředitelka KHS.

V prohlášení některých ředitelů KHS v ČR dokonce zaznělo, že Kotrbová má s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem nadstandardní vztahy a proto je v podstatě chráněná. Logicky, oba pocházejí ze stejného kraje. Ona sama ale nařčení odmítá. A hodlá se bránit.

„Nařčení považuji za tendenční a nesmyslná a jedním z důvodů celé nesmyslné kauzy je možná výběrové řízení na hlavního hygienika ČR,“ míní Kotrbová.

Až po setkání Kotrbové s Babišem se rozjela medializace údajných problémů

Medializace po jednání s Babišem

Zajímavé na všem je, že kauza se mediálně zvýraznila až poté, co minulý týden byl premiér Andrej Babiš na pracovní cestě v Jihočeském kraji, kde se mimo zástupců armády setkal i s Květoslavou Kotrbovou. S ní jednal o dětských táborech a školách v přírodě. A poté, co Babiš dal společnou fotku s ní na svůj facebook.

„Paní Kotrbová je odborník na prvním místě, je to slušná a hodná ženská. Nezajímá se o politiku a není kariérista. Vždy byla u ní na prvním místě profese a dobře odvedená práce. Někdo se prostě snaží udělat všechno proto, aby se ona náhodou nestala tou hlavní hygieničkou,“ míní jedna z kolegyň, která ji zná přes dvacet let a dodnes si s ní vyká.

Přestože Kotrbová možná příliš kriticky hodnotila práci kolegů v jiných krajích a dokonce se podivovala nad postupem a opatřeními dočasné hlavní hygieničky Rážové, což prý právě její kritiky štve nejvíce, sama si ale i podle mnohých lékařů, kteří s ní komunikují právě kvůli koronaviru, počíná maximálně profesionálně. O aroganci a dehonestaci druhých, jak se uvádí v dopisu adresovaném na ministerstvo zdravotnictví, prý vůbec nemůže být řeč.

Nepřehlédněte:  Potřebujeme dezinfekci, jinak nebudeme hrát!

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close