Z regionů

V ostravské zoo se narodil hrošík

Zoo Ostrava má nový přírůstek – mládě hrocha. Porodila jej mladá samice, pro kterou je to mateřská premiéra.

„Kvůli narození hrocha jsme uzavřeli pavilon Tanganika. Hrocha porodila mladá samice, pro kterou je to rodičovská premiéra, proto jí chceme zajistit potřebný klid,“ vysvětlila mluvčí zoo Šárka Nováková.  

Hroší samec je oddělený

Přestože je pavilon uzavřen, návštěvníci mají vidět samce hrocha ve venkovním výběhu. Samec je dočasně od matky s mládětem oddělen, protože i pro něj se jedná o prvního potomka. „Novopečená matka zatím zvládá svou rodičovskou premiéru velmi dobře. Mládě prospívá, je vitální a už také následuje matku na souš. Chovatelé jsou ale stále napjati, jak se bude situace dále vyvíjet, protože první týdny jsou pro mláďata kritická a i v přírodě je úmrtnost v tomto období poměrně vysoká,“ uvedla mluvčí zoo.

V Zoo Ostrava jsou hroši chováni od roku 1967 a během této doby se zde narodilo celkem 33 mláďat, včetně toho letošního. Z toho se podařilo odchovat 18 z nich. Do tohoto počtu zatím není započítáno nové mládě.  

Sestavili hroší pár

Samice hrocha je březí osm měsíců. Mládě se rodí ve vodě, kde tráví první dny života a pod vodou často i saje mateřské mléko. Po narození váží 35 až 50 kg. Rodiči malého hrocha, jehož pohlaví zatím zoo nezná, je pár nově sestavený loni na podzim. Samice (*2013) byla do Ostravy přivezena na základě doporučení vedoucího Evropské plemenné knihy pro hrochy obojživelné (kterou od roku 2006 vede Zoo Ostrava) z anglické Zoo Whipsnade v roce 2016, samec (*2012) pak přicestoval v říjnu loňského roku ze Zoo Antverpy. Jejich spojení proběhlo bez komplikací a zvířata spolu od začátku tvoří harmonický pár, čehož důkazem je i brzké narození prvního potomka.

Nepřehlédněte:  Záplavy na východě Čech: Stovky zásahů a další oběť!
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close