Z regionů

V Ostravě jel každý čtvrtý cestující načerno

Asistenti přepravy kontrolovali v noci z pátku na sobotu cestující v tramvajích. Každý čtvrtý neměl jízdenku, přesto černí pasažéři vyvázli bez pokuty.

Kontrolní akce byla zaměřena  především na noční spoje vedoucí přes zastávku Stodolní směrem do ostatních částí města. Asistenti zkontrolovali 475 cestujících v 15 spojích. Z přepravy vyloučili 121 osob.

Problémy s neplatiči

 „Bezpečnost našich cestujících je pro nás, obzvláště v této době, zcela zásadní. Asistenti přepravy kontrolují nejen platné jízdní doklady, ale i zda někteří cestující svým chováním či hlukem nenarušují komfort ostatních cestujících. Je známo, že právě cestující bez platných jízdních dokladů jsou častokrát právě ti, kteří způsobují konflikty v MHD,“ vysvětlil generální ředitel Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys.

Vystoupí, ale pokutu nedostanou

Asistenti přepravy nemohou ukládat pokuty, pouze vyloučí cestujícího z přepravy. V praxi to znamená, že jej donutí vystoupit. Pokud se stane během dne, dotyčný většinou počká na další spoj. Na zastávkách v místech, kde bydlí sociálně nepřizpůsobiví, nastupující z této komunity kontrolují, zda ve spoji nejedou asistenti. Pokud ano, počkají si na další spoj.

„Občas jezdím trolejbusem nebo tramvají. Jezdí v nich velké skupiny nepřizpůsobivých, dětí i dospělých. Když uvidí asistenty přepravy, okamžitě vystoupí. Načerno jezdí i hodně bezdomovců. Ti bývají často agresivní, nechtějí vystoupit, hádají se. Tak, jak to řeší dopravní podnik, je špatně. Lidé by měli nastupovat jen předními dveřmi a prokázat se měsíčníkem nebo si před řidičem zakoupit kartou jízdenku. To, že musí černý pasažér vystoupit, není pro něho žádný trest, stejně pojede za chvíli znovu načerno. Otázkou je, proč by měli platit ostatní,“ popsala situaci paní Jana, která cestovala s dvěma vnoučaty.  

Nepřehlédněte:  Covid se šíří. Na škole nemá kdo učit
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close