Z regionů
Nejnovější

Už i na Temelíně je covid-19

Už i v Jaderné elektrárně Temelín je covid-19. Nejméně deset lidí je kvůli nákaze v karanténě. Proto vedení atomového zařízení přijalo přísná opatření, která mají za cíl eliminovat rozšíření infekce.

V jídelně snížila kapacitu lidí, kteří tam mohou naráz jíst, energetici kladou důraz na dodržování dvoumetrových rozestupů. Posílená je i elektronická komunikace a zavřené infocentrum.

„Zároveň jsme dokončili očkování zaměstnanců proti chřipce. Očkovat se nechalo přes 300 pracovníků. Poprvé to tak skupina ČEZ umožnila pro zaměstnance zdarma,“ uvedl mluvčí JETE Marek Sviták.

Covid provoz elektrárny neohrozí

To, že jsou někteří pracovníci karanténě, nemá na provoz zařízení vliv. Elektrárna zavedla opatření již v březnu. Od konce srpna se tam opět musejí nosit roušky ve vnitřních prostorách, kde nelze dodržet rozestupy. Od poloviny září jsou znovu koridory před vstupem a měří se teplota.

„Nyní zpřísňujeme opatření v jídelnách: snížila se kapacita, klademe důraz na dvoumetrové rozestupy. Upravujeme i další opatření včetně posílení elektronické komunikace, úprav cvičení nebo zavření infocentra,“ dodal mluvčí.

Zvláštní režim platí už od srpna pro provozní personál. Na blokové dozorny je zakázaný vstup, operátoři používají respirátory a směny si podle Svitáka předávají maximálně bezkontaktně. V obou českých jaderných elektrárnách jsou omezené služební cesty i fyzické kontakty. U profesí, kde je to možné, dávají energetici přednost práci z domova.

„Jsme součást kritické infrastruktury, musíme zajistit bezpečný provoz elektrárny a spolehlivé dodávky elektřiny pro záchranáře, firmy i lidi. Všichni se teď chráníme především před nemocí covid-19. Nesmíme ale zapomínat ani na další virová onemocnění, která by mohla průběh pandemie covid-19 zkomplikovat,“ uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 11,5 TWh.

Nepřehlédněte:  Kde je nejméně covidem-19 nemocných pacientů?
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close