Z regionů

Unikátní rekonstrukce hradní věže skončila. Jeřáb „obšlehli“ od da Vinciho!

Rekonstrukce věže Jakobínka, která je součástí hradu Rožmberk na českokrumlovsku je u konce. Středověká dominanta se po více než 100 letech otevírá návštěvníkům. Opravy za bezmála 10 milionů korun, které trvaly skoro pět let, prováděli památkáři podle původních domových postupů, včetně unikátního jeřábu.

Stará a osvědčená metoda

U oprav byly přísně dodrženy historické a řemeslné metody, díky kterým rekonstrukce sloužila zároveň jako vzdělávací ukázka původních stavebních postupů pro veřejnost, ale i pro samotné památkáře.

„Díky citlivému přístupu zadavatele byl dán velký prostor vědecké památkové obnově, to se promítlo na značném požadavku na čas a finance. Je to projekt velkých změn, ale výsledek stojí rozhodně za to,“ hodnotí práci architekt Jakub Masák, z ateliéru, který rekonstrukci věže prováděl.

V listopadu 2019 skončily venkovní práce, celková rekonstrukce byla ukončena v dubnu letošního roku. Způsob rekonstrukce byl výjimečný v dodržení původních stavebních metod.

„Při opravách jsme využívali tradiční historické postupy tak, jako při původní stavbě věže. Bylo použito dřevěné štenýřové lešení stoupající po šroubovici až na vrchol věže a gotický šlapací jeřáb,“ popsal Jaroslav Svěrek, architekt a specialista obnovy.

Na střeše Jakobínky byl umístěn unikátní jeřáb. Foto: Hrad Rožmberk

Jeřáb od da Vinciho

K tomu také pomohla funkční replika dřevěného jeřábu na lidský pohon, kde v kole běhal člověk a tím celý stroj poháněl. Na jeho obsluze se podíleli tři lidé. Celkem 14 metrů dlouhý a 7 metrů vysoký jeřáb byl inspirován kresbami a plány z Codexu Atlanticus Leonarda da Vinciho.

„Za celou dobu obnovy nebyla použitá žádná velká technika. Výjimečné bylo také použití dřevěného lešení, které nemělo formu žebříku, jak je obvyklé, ale formu šroubovice.

Rekonstrukce sloužila zároveň jako vzdělávací ukázka,“ popsal šéf památkářů Petr Pavelec z NPÚ.

Ne všichni odborníci se shodují na stáří věže. Postavena byla pravděpodobně okolo roku 1300 či 1500 jako zděná helmice. V písemných pramenech se poprvé objevila v roce 1723. V té době byla nově chráněna šindelovou krytinou, která se však postupně hroutila. Až do poloviny 20. století přetrvávala snaha věž udržovat a chránit, poté se však její stav zhoršoval až k naprosto havarijnímu stavu.

Nepřehlédněte:  Epidemioložka a hygienička Kotrbová: Rozdíl mezi „klasickou chřipkou“ a covidem-19 je zásadní! Lidé to ale nechtějí slyšet!
Takhle Jakobínka vypadala s dobovým lešením. Foto: Hrad Rožmberk
Vše se na věž dopravovalo pomocí lan. Foto: Hrad Rožmberk
Věž Jakobínka prošla unikátní obnovou. Foto: Hrad Rožmberk
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close