Z regionů

Unikátní otáčivé hlediště opraví, i když ho chtějí bourat!

Má to smysl, nebo jsou to jen vyhozené peníze? Na to se ptají jak zástupci Českého Krumlova, tak i častí návštěvníci unikátního otáčivého hlediště v Českém Krumlově, které je jediné svého druhu na světě! Jeho vlastník, město České Budějovice do něj letos napumpuje 24 milionů korun, a to přesto, že se točna má bourat.

Budoucnost nejistá

Už dvacet let je na přetřesu zachování či přestěhování otáčivého hlediště, světového unikátu, který se ale moc v barokní zahradě českokrumlovského zámku nezamlouvá památkářům na  organizaci UNESCO. Na jejích seznamech historické centrum města i se zámkem a zahradou je zapsáno. Hlediště tam kdysi jaksi někdo »zapomněl« a byl oheň na střeše.

Po všech peripetiích se podařilo, že budoucnost otáčka je prodlužována. Nyní má před sebou ještě nejméně dvě až tři sezóny. Pak by mělo vzniknout za zdí zahrady nové, moderní zařízení za více jak miliardu korun. Protože se však letošní sezóna před točnou zrušila kvůli koronaviru, pustí se vlastník do oprav.

„Náklady na rekonstrukci technické části a zázemí otáčivého hlediště budou okolo 24 milionů korun. Oprava je nezbytně nutná, protože bude garantovat životnost otáčivého hlediště po dobu prodloužení nájemní smlouvy od památkového ústavu,“ uvedl náměstek primátora Budějovic Juraj Thoma.

Právě Budějovice s Krumlovem současnost i budoucnost hlediště řeší. Ale také s Jihočeským divadlem, které jej provozuje. Některým lidem však přijdou tak velké investice zbytečné, když se nepočítá se setrváním zařízení na déle než dva až tři roky. Vlastník si ale stojí za svým.

Po mnoha letech se oprav dočká i letohrádek Bellarie. Foto: zamek-ceskykrumlov.cz

Dojde i na Bellarii

Památkáři však také a to lze říct – konečně – začnou opravovat přilehlý letohrádek Bellarie, který je v dezolátním stavu. Přitom slouží jako stěžejní kulisa pro představení na otáčku.

Nepřehlédněte:  A hurá do Rakouska či do Německa na nákupy, ale pozor!

„Rekonstrukce potrvá do roku 2022 a bude stát 50 milionů korun. Tato významná stavba si citlivou a zásadní rekonstrukci bezesporu zaslouží,“ podotkl šéf jihočeských památkářů Petr Pavelec.

Unikátní otáčivé hlediště, které na svém místě s obměnou podoby stojí od roku 1958, přináší Jihočeskému divadlu každoročně čtyři pětiny všech tržeb, zhruba 55 milionů korun. Vloni představení v barokní zahradě vidělo skoro 59 000 diváků a tržby z prodeje vstupenek byly přes 43 milionů korun. Za celou historii točnu navštívilo skoro 2,5 milionu lidí.

Diváci se na českokrumlovskou točnu vrátí v roce 2021. Foto: zamek-ceskykrumlov.cz
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close