Z regionů

Tohle není vtip: Brusel vymýšlí další doslova „kravinu“!

Kraviny do kravína, tak by se s nadsázkou dalo nazvat to, co zase padá z „odborníků“ z Bruselu. Chytří představitelé Evropské komise přišli s nápadem na zásadní omezení chování skotu a produkce mléčných výrobků. Snahou prý je snižování emisí skleníkových plynů.

Čeští zemědělci se bouří a označili výmysl za hloupý a nesmyslný. Návrhy nové zemědělské strategie EU vypadají, jako by byly z jiného světa.  Hlavně její část o potřebě snižování produkce masa a mléčných výrobků. Podle nich je tento nápad naprostý blábol a rozhodně nepomáhá ani tomu, proč se do strategie dostal – ochraně životního prostředí!

Chovatelé skotu nechápou

Chovatelé dobytka nápady Evropské komise nechápou a kroutí nad nimi hlavou.
Foto: Shutterstock

„Bez hospodářských zvířat bude krajina trpět a v konečném důsledku v ní bude větší sucho. Ten návrh je nesmyslný a neakceptovatelný,“ uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Návrh zemědělské a potravinářské strategie Farm to Fork (F2F) představila Evropská komise minulý týden jako součást připravované Zelené dohody. Ta obsahuje sérii opatření, která prý Evropu přenesou k udržitelnější a ekologičtější budoucnosti

Tohoto snižování emisí by se podle F2F mělo docílit také omezováním produkce masa. Dokument doslova uvádí, že Evropa by měla pracovat na „zvýšení dostupnosti a zdrojů alternativních proteinů, jako jsou rostlinné, mikrobiální, mořské, hmyzí a náhražky masa“. A dokonce vyzývá lidi, aby do svého jídelníčku zařazovali méně hovězího a uzenin.

Nápad je reakcí na aktivisty

Evropská komise tím reagovala na názory některých aktivistů a odborníků, že chovy jsou příliš energeticky náročné a dnes již v podstatě „zbytečné“.

„Existuje řada stejně výživově hodnotných náhražek,“ říkají takzvaní odborníci z EU, jejichž nápady přijdou chovatelům a odborníkům na zemědělství doslova úchylné.

„To je opravdu kravina na entou a chtěli bychom vědět, co za tím opravdu je. Ono nestačilo, že vstupem do EU jsme museli značně zredukovat chovy, a že za to tehdy padaly pokuty, když zemědělci neposlechli,“ říká jeden z chovatelů skotu z Vysočiny.

Nepřehlédněte:  Kupte si Zemana, Jágra nebo rubly! Pomůžete tím ochrnutému hokejistovi

Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha také namítá, že záměr z Bruselu je prostě nesmysl a ti, co to navrhují vůbec nedomýšlejí, co všechno by to způsobilo.

„Hovoří se o tom, že Evropa by měla snižovat stavy dobytka, aby snižovala emise skleníkových plynů. Jednak proto, že jsme v minulosti velmi razantně toto snížení udělali a za druhé proto, že se nám to negativně promítlo v krajině,“ namítá.

Likvidace zemědělství

Pokud by podle předsedy Zemědělského svazu naše země stavy dobytka ještě více snížila, stalo by se to, že maso by se sem začalo dovážet z ještě větší vzdálenosti než doposud. Někteří mají dokonce pocit, že za vším je ve skutečnosti snaha o likvidaci malého zemědělství.

Chovatelé dobytka si klepou na čelo a říkají: „Jestli si ti panáci v Bruselu myslí, že tím opadne poptávka po mase, sýrech, mléku a podobě, pak by se měli chytit za ruce a skočit z toho nejvyššího baráku, co tam mají, protože jsou to hlavy choré,“ říkají naštvaně ti, kteří v zemědělství reálně pracují desítky let.

Volání po omezení produkce masa a mléčných výrobků zveřejnilo v únoru v otevřeném dopise adresovaném Evropské komisi i 20 ochranářských organizací. Pokud by přesto všechno v Bruselu tento nápad přeci jen prošel, protože podle nich je tam možné cokoli, budou prý čeští zemědělci rozhodně bojovat za to, počty dobytku snižovat nemuseli.

Poptávku po mase i mléčných výrobcích nezastaví ani výmysly ekologických aktivistů.
Foto: Shutterstock.
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close