Z regionů

Tohle není jen most z pohádek: Nacisté na něm provedli zrůdnost!

Most mezi Starou a Novou Hlínou u Třeboně sehrál velmi smutnou úlohu. Je jednou z „obětí“ takzvané heydrichiády. Nacisté se chtěli za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha spáchaném v roce 1942 maximálně pomstít, a tak hledali jakékoli možnosti, jak to českému národu vrátit.

Zatýkali a popravovali nevinné lidi. Jedním z míst, kde vykonali mnoho poprav, respektive vražd, byl i jihočeský Tábor.

Z mostu sypali popel obětí

„Jako husitské město, symbol české státnosti, vadil nacistům od začátku okupace. Dokonce se navrhovalo, že by tam mohlo vzniknout židovské ghetto jako v Terezíně. Nakonec tam nacisté do areálu zdejších kasáren umístili popraviště. Zemřelo zde proto 156 lidí,“ řekl publicista Jan Ciglbauer, který se zabývá válečnou historií.

Jihočeši popravovaní v Táboře byli zpopelněni v jednom z nejstarších krematoriích v tehdejším protektorátu i v Evropě, které bylo v Českých Budějovicích. A protože nacisté nechtěli, aby po těchto lidech, kterými opovrhovali, cokoli zbylo, a aby vznikala pietní místa, tak větší část popela sypali právě z tohoto mostu do rybníka Vítek.

„Bylo to něco odporného. Málokdo o tomto hrůzném činu, kterého se nacistické zrůdy dopustily, věděl. Ale tady v okolí pamětníci o tom mluvili často. Hovořit se o tom začalo až delší dobu po Sametové revoluci,“ podotkl muž, který má nedaleko chalupu po svých rodičích.

Necelý kilometr od mostu má svou chalupu i herec a dabér Viktor Preiss. I on prý o smutném osudu jinak krásného a vzácného mostu ví.

Popravili muže i ženy

Na seznamu popravených na táborském popravišti byli muži i ženy ze všech sociálních skupin. Například i kantoři, bývalí vojáci, řemeslníci nebo dělníci. U většiny z nich bylo jako důvod uvedeno takzvané schvalování atentátu. Paradoxem největším bylo asi to, že většinu z nich udali jejich soukmenovci, tedy Češi.

Nepřehlédněte:  Skutečná promořenost covidem-19 je větší, než se čekalo!

K táborskému popravišti se váže i další záležitost. Legendární film režiséra Jiřího Krejčíka Vyšší princip, který byl inspirován skutečným příběhem poprav tří studentů příbramského gymnázia. Právě tito mladí muži přišli o život rukami nacistů na popravišti v Táboře. Na jeho místě stojí dnes památník, který tyto hrůzy II. světové války připomíná.

Památník na místě bývalého táborského popraviště. Foto: archiv
Na mostě u Staré Hlíny se natáčela pohádka Byl jednou jeden král.
Ilustrační foto: archiv filmu
A taky část pohádky Z pekla štěstí. Ilustrační foto: archiv filmu
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close