Z regionů

Tohle je nejzelenější metropole světa!

Pokud chcete vědět, která metropole na světě je „nejzelenější“, tedy má největší podíl parků a zelených ploch, a díky tomu se v ní také dobře dýchá, pak vězte, že ji najedete v Evropě. A poměrně blízko od nás. Jde totiž o Vídeň!

Nechybí ani Mnichov či Berlín

Podle světové kampaně s názvem „The World’s 10 Greenest Cities 2020“ byla právě rakouská metropole vyhlášena nejzelenějším městem světa. Žebříček vytvořila kanadsko-americká agentura Resonace.

„Za Vídní jsou Mnichov, Berlín a Madrid. Praha se bohužel neumístila ani v první dvacítce. Do pořadí bylo zařazeno přes 100 měst světa podle podílu parků a zelených ploch v intravilánu, využívání obnovitelné energie, kvality vzduchu, nabídky veřejné hromadné dopravy, cest pro pěší, trhů lokálních produktů a podobně,“ uvedli zástupci hodnotící agentury.

Vídeň imponovala hodnotitelům „čerstvými nápady mobility a veřejnými parky“, i tím, že jako jedna z mála světových metropolí má svůj národní park. Je také evropským měřítkem kvality veřejné příměstské dopravy.

Nejstarší ZOO na světě

„Mezi desítkou „nejzelenějších“ na světě je sedm evropských měst: kromě prvních čtyř jsou 6. Manchester, 7. Lisabon a 9. Amsterdam. Kromě Evropy tu jsou jen 5. Sao Paulo, 8. Singapur a 10. Washington,“ dodali odborníci z agentury Resonance.

Vídeň je také nejvíce zelená i díky tomu, že přímo v areálu zámku a parku Schönbrunn je nejstarší zoologická zahrada na světě, kterou roku 1753 založila císařovna Marie Terezie. Žije zde na 700 živočichů různých druhů. V roce 2007 se tu odehrál doslova malý zázrak. Šlo o první zplození pandy v zajetí přirozenou cestou na světě.

Vídeň má zeleň, kam se člověk podívá. Foto: Wien. at

Vídeň má také nejstarší zoo na světě. Foto: Wien.at
Nepřehlédněte:  Náměstek moravskoslezského policejního ředitele se zastřelil
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close