Z regionů
Nejnovější

Titanic se potopil před 108 lety. Plavili se na něm Češi?

Od katastrofy Titanicu letos v dubnu uplyne 108 let. Nejluxusnější a nejbezpečnější loď světa se 10. dubna 1912 vydala na svou první a zároveň poslední plavbu. 14. dubna večer narazila na kru a po půlnoci se potopila. Na lodi se údajně plavili dva Češi.

Pomocné práce v lodní kuchyňce

Jedním z nich měl být i 16letý Jozef Kielbasa z Ostravy. Narodil se 15. prosince 1895 v Krakově. Krátce po jeho narození se jeho rodina přestěhovala do Ostravy za prací. Ve svých 16 letech se rozhodl, že navštíví staršího bratra v Americe. Domluvil se se svým o dva roky starším kamarádem Františkem Wilczkem, který pracoval jako číšník v ostravském Café Habsburg, pozdější kavárně Praha, a vyrazili do Hamburku, odkud se dostali do Anglie. Dozvěděli se, že zámořská loď Titanic shání v Southamptonu personál a přihlásili se. „Přijali nás s tím, že dostaneme minimální odměnu, ale stravu jsme měli zajištěnou,“ vzpomínal v roce 1982 Jozef Kielbasa. Oba pracovali na horní palubě, tedy v místech, kde se scházela nejbohatší klientela. Jozef myl v kuchyňce talíře a sklenice, František roznášel pití. 14. dubna o půl dvanácté večer narazil Titanic do ledovce.

Zachránil jej německý strojník

„Byli jsme s Františkem na horní palubě. Náraz nebyl silný a nikdo mu nevěnoval pozornost. Kapela dál vyhrávala a lidé se bavili,“ popisoval osudnou noc Josef Kielbasa. Oba Ostravany v osudné noci zachránilo přátelství s německým strojníkem, s nímž putovali do Anglie z Hamburku. „Přiběhl za námi a říkal, že se loď potápí.  František se snažil na nebezpečí upozornit pár lidí na palubě, jenže ti jej odbyli. Strojník na nás volal, ať jdeme za ním,“ líčil Kielbasa. Doběhli k člunu, který Němec spustil na hladinu, a odrazili od lodi. Po chvíli viděli, jak na Titanicu zhasla světla. Trojici pak zachránil parník Carpathia a s ním se dostali zpět do Anglie. Po vyřízení formalit dostali lodní lístky do Německa, kde se trojice rozešla.

Nepřehlédněte:  Karlštejn jde do rekonstrukce

Jozef Kielbasa se vrátil do Ostravy. Jeho příbuzní pracovali v dolech jako horníci. I on se stal horníkem a v dolech pracoval 33 let, chvíli byl zaměstnán jako dělník ve Vítkovicích. V důchodu se s manželkou přestěhoval do obce Libina na Šumpersku, kde v roce 1985 zemřel.

O událostech na Titanicu nerad hovořil, dokonce odmítl ostravský televizní štáb. V pozdním věku přece jen povyprávěl, co na Titanicu zažil. A důvod, proč nechtěl o neštěstí hovořit? Malý člun, který německý námořník spustil na vodu, patřil kapitánovi a jeho nejbližším důstojníkům. A právě kapitán na Titanicu zahynul. Kielbasa si to kladl za vinu.     

Kamarád Wilczek skončil jako vrátný

Jeho kamarád František Wilczek sloužil v první světové válce v rakousko-uherském námořnictvu, později opět pracoval jako číšník v ostravských kavárnách a v důchodovém věku dělal vrátného v hotelu Palace.

V seznamech nefiguruje

Jméno Jozefa Kielbasy nefiguruje v oficiálních seznamech posádky. Podle toho, co říkal, je pravděpodobně, že mladíci z Ostravy byli na parník přijati načerno jako levná pracovní síla. Podmínky by tomu odpovídaly a společnost ušetřila. Pro hochy bylo důležité se dostat do USA tak, aby nemuseli platit za cestu. Navíc měli postaráno o stravu. Podobná praxe byla tehdy zřejmě běžná. Na jednouché nekvalifikované práce si lodní společnosti najímaly lidi, kteří si cestu odpracovali a spokojili se s jídlem a lůžkem v kajutě. To se mohlo týkat pomocných sil v kuchyni, číšníků, uklízečů a uklízeček. To by ale znamenalo, že na Titanicu se plavilo více osob, než se uvádělo v oficiálních seznamech. Podle nich byla na palubě na cestě do New Yorku 2201 osob – 1316 cestujících a 855 členů posádky, ale některé dokumenty uváděli 2224 osob. Liší se také počty utonulých, nejčastěji je uváděno číslo 1514, objevuje se i údaj 1496. Přes 700 lidí se zachránilo v člunech, mezi údaji je nejčastěji zmiňováno číslo 711.

Nepřehlédněte:  Vulgární nebo upřímný ředitel dopravního podniku? Se..u na roušky, vy z…vená vládo!

Výmysly bulváru

O Jozefu Kielbasovi se objevilo po jeho smrti několik článků, které neodpovídají tomu, co řekl v rozhovoru v roce 1982. Podle autorů především bulvárních médií měl na horní palubě roznášet pití milionářům, údajně cítil silný náraz do ledovce, při němž padaly sklenice, hrdinně pomáhal lidem do člunů anebo hovořil s radistou, byť neuměl anglicky. Tyto věci si autoři vymysleli, nikdo z nich s Kielbasou osobně nemluvil a aby články vyzněly zajímavěji, události přibarvili. V některých článcích se objevilo dokonce jiné jméno jeho kamaráda z Ostravy. Zůstává tedy otázka, zda se Jozef Kielbasa na Titanicu opravdu plavil. Snad, je to 50:50.   

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close