Z regionů

Temelín má za sebou největší transport za dvacet let

Největší transport za posledních 20 let má za sebou Jaderná elektrárna Temelín. Takzvaný separátor vlhkosti, který se do areálu atomky dostal, má za úkol zvýšit výkon druhého jaderného bloku.

Cílem je zvýšit výkon

Energetická společnost ČEZ, která jihočeský Temelín, stejně jako Dukovany na Vysočině provozuje, chce nyní modernizovat zařízení a přitom o jednotky MWe zvýšit výkon. Proto se do temelínské elektrárny dostal první ze separátorů. Přivezli jej z Bratislavy a přeprava více než stotřicetitunového nákladu trvala pět dní. Druhé zařízení má areálu dorazit v pondělí 18. května. Důležitá výměna proběhne během odstávky, která na druhém bloku začne 12. června.

Separátor vlhkosti je dlouhý lehce přes třicet metrů, na výšku má 4,4 metry. Kompletně váží 195,6 tun.

„Úkolem zařízení v nejaderné části elektrárny je zlepšit parametry páry na vstupu do nízkotlakých dílů turbíny. Konkrétně páru přihřívá a zbavuje vlhkosti,“ uvedl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Vedení společnosti ČEZ si od jeho použití slibuje zvýšení výkonu. „Řádově půjde o jednotky MWe. Je to další z příkladů modernizace a zlepšení účinnosti v nejaderné části elektrárny, navíc s přínosem pro životní prostředí. Použití nových separátorů bude znamenat roční úsporu jednotek tisíc tun CO2,“ podotkl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Bude i druhý transport

Vlastní výměna dvou velkých stříbrných válců začne během červnové odstávky. Půjde o technicky náročnou akci. Na začátku budou muset energetici vyndat stávající separátory.

Doprava prvního ze dvou separátorů proběhla podle plánu bez větších komplikací. K přepravě použili technici dva tahače o výkonu 750 koní, které umístili na oba konce více než třicetimetrové nákladní soupravy.

„Jezdili jsme jen v noci a podle úřady i policií dopředu odsouhlasené trasy a harmonogramu,“ uvedl vedoucí projektu ze společnosti Rádl, která transport zajišťuje Jiří Dědič.

Nepřehlédněte:  Asijské bistro nabízí rorošky. Víte, co dostanete?

Stejný transport čeká Jadernou elektrárnu Temelín za týden. Druhý separátor vlhkosti dorazí v pondělí 18. května, po stejné trase a stejným způsobem.

Přeprava separátoru vlhkosti byla největším transportem za posledních 20 let. Foto: JETE

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close