Z regionů

Sucho ohrožuje už i přehrady!

Jako jen horší sucho za posledních 50 let označují odborníci na zadržování vody v krajině aktuální situaci. Vyschlé rybníky, ubývající voda v řekách, ale už i v přehradách, jako například v té Husinecké na jihu Čech.

Nejhorší sucho za 50 let

Husinecké přehradě na Prachaticku klesá hladina vody, protože přítok do záložního zdroje nádrže Římov je dvakrát menší než odtok. Povodí Vltavy proto zadržuje vodu v krajině i revitalizací toků.

„Sucho je velké a přítok do nádrže je nižší než minimální zůstatkový odtok, který udržujeme,“ uvedl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Husinecká nádrž je ale pouze záložním zdrojem vodárenské nádrže Římov, která pak vodou zásobuje podstatnou část Jihočeského kraje. Obyvatelé regionu však nejsou nijak ohrožení. Problém poklesu hladiny vody je spíš pro živočichy i faunu.

Sucho ve druhém největším kraji v České republice ukazují i vyschlé či polovyschlé rybníky a rybníčky. Některé po loňských výlovech, jiné třeba proto, že je vlastníci vybudovali s podporou státu nebo EU v programech pro zadržování vody v krajině.

Obavy mají chalupáři i vodáci

„Není co zadržovat. My jsme si na pozemcích udělali dva rybníky a teď je máme z půlky prázdné. Skoro neprší a to co spadne, se stihne vsáknout,“ uvedl Jaroslav Toman z Písecka.

Sucho je v České republice zhruba od roku 2015, letos ale překvapilo hydrology už na jaře. Ke všemu ani uplynulá zima nebyla lepší. Na srážky byla extrémně podpůrměrná. V nížinách skoro vůbec nesněžilo.

„V takové situaci jako teď obvykle bývá krajina až uprostřed léta, takže vzhledem k sezóně je to opravdu mimořádná situace,“ podotkl jihočeský hydrolog Tomáš Vlasák.

Nedostatku vody na letošní léto se bojí majitelé domů, chat a chalup, kteří jsou závislí na vodě ze studní. Špatnou sezónu očekávají i vodáci, protože už teď v řekách je vody velmi málo. A pěstitelé a zahrádkáři se jen modlí, aby přeci jen začalo pršet a vydrželo to pár dní.

Nepřehlédněte:  Radniční opozice na nože s koalicí kvůli nouzovému stavu!
Vody ubývá už i v jihočeské Husinecké přehradě. Foto: Archiv Husinec
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close