Z regionů

Staré vojenské mosty mizejí, na Labi ho vyměnili za nový

Nový silniční most přes Labe mezi Valy a Mělicemi na Pardubicku, který po 10 měsících výstavby nahradil staré vojenské provizorium ze 2. světové války už nebude omezovat plavbu lodí. Zatím slouží pěším a cyklistům, do měsíce potěší i automobilisty.

Nový most umožní proplutí větších lodí. Starý most byl jen jednopruhový pro osobní vozy, takže se uleví i dopravě. Po 72 letech na místě  starého mostu typu  Bailey Bridge vybudovaly Ředitelství vodních cest ČR a Správa a údržba silnic Pardubického kraje nový s podjezdnou výškou pro lodě 7,0 metrů s obousměrnou komunikací a chodníky pro pěší a cyklisty. Je to další cesta k dokončení splavnění Labe do Pardubic.

Nový ocelový most s železobetonovou spřaženou mostovkou šířky 14 m stavěly společnosti SMP CZ a Metrostav. V hlavním poli přes řeku o rozpětí 84 m je most vyztužen Je dlouhý 196 metrů a dvojnásobně rozšířil průchod velké vody v oblasti.

Česká republika se může pyšnit mosty typu Bailey Bridge na více místech. Obyvkle byly stavěny jako provizoria, ale vzhledem k jejich bytelnosti slouží někde dodnes. Jedním z příkladů je most spojující Lštění a Čtyřtkoly ve středních Čechách. Je kuriozní tím, že se nad jeho mostovkou klene ocelová překážka vy výši dvou metrů. Je tam proto, aby si náklaďáky nezkracovaly cestu přes vesnici. Faktem ovšem je, že je to také past na ty kteří převážejí  na autě kola a místní se v protilehlé restauraci občas pobaví tím, když tam přijede neznalý šofér s koly na střeše. Každý to řeší po svém, někdo obrátí, jiný demontuje…

Až budete cestovat letos po repobllice podívejte se na další mosty například v Ivančicích, Rabštejně či Kuněticích…   

Most v Kuněticích přes Labe. Zdroj Wikipedia

Když se otevírá nový most, je to velká sláva. Tak jako mezi Valy a Mělicemi. Zdroj Ředitelství vodních cest ČR

Nepřehlédněte:  Do nemocnic se vracejí návštěvy!
Tagy
Pokračovat ve čtení
Back to top button
Close
Close