Z regionů

Soud zase řeší vyvlastnění na dálnici D3

Ostuda, blamáž! Jak jinak nazvat to, co se děje kolem již dobudované větší části jihočeské dálnice D3? Soud se opět musí zabývat vyvlastněním 50 metrů pozemku. A to jen proto, že před pár lety na ŘSD někdo zaspal!

Blamáž kvůli 50 metrům

Krajský soud v Českých Budějovicích musí znovu projednat žalobu Jiřího Zevla, který se její pomocí bránil vyvlastnění pozemků v trase dálnice D3. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud.

Jde o část D3 Ševětín-Borek, která je už hotová. Ředitelství silnic a dálnic zmíněných 50 metrů loni v září dostavělo a úsek otevřelo v prosinci. Zevl dostal od státu za pozemky 578 000 korun. Původně totiž někdo z ŘSD zapomněl majiteli pozemku kupní cenu poslat. Proto věc začal řešit soud.

Nejvyšší soud totiž zrušil rozsudek krajského soudu v Českých Budějovicích z 22. května loňského roku a vrátil mu věc k dalšímu řízení. Zevl podal kasační stížnost.

Nájem za dálnici?

„Je však možné, že nově bude muset stát platit za pozemky nájem, ale původní majitel má v tuto chvíli zaplaceno,“ přiznal mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

„Stěžovatel spatřoval zmatečnost v postupu krajského soudu, který námitku podjatosti členů senátu nepostoupil Nejvyššímu správnímu soudu k rozhodnutí, a v tom, že rozhodovali vyloučení soudci. Námitka je důvodná,“ je odůvodnění rozsudku Nejvyššího správního soudu.

ŘSD od jara 2019 staví dvě části D3, které tvoří obchvat Českých Budějovic: úsek Hodějovice – Třebonín a Úsilné – Staré Hodějovice za celkem 12 miliard korun. Obchvat zprovozní silničáři v roce 2023.

V provozu je teď 70 kilometrů D3, která má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Měřit by měla 170 kilometrů. Dálnice D3 z Prahy k hranicím mohla vést do roku 2028.

Ve sporu šlo o pouhých 50 metrů. Foto: archiv
Nepřehlédněte:  Hejtman bacilonosičem? Udali ho političtí konkurenti?
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close