Z regionů

Skutečná promořenost covidem-19 je větší, než se čekalo!

Skutečná promořenost koronavirem je alespoň na jihu Čech větší, než se původně předpokládalo. Vyplynulo to podle předběžných výsledků ze studie, kterou se testuje 2000 obyvatel strakonického a píseckého okresu, kteří neměli příznaky nemoci covid-19.

Testuje se 2000 lidí

V jižních Čechách je podle oficiálních údajů ministerstva zdravotnictví nejméně nemocných v rámci republiky – doposud 180 případů a 6 obětí, které však byli nad věk 70 let a všichni trpěli chronickým onemocněním. Skutečnost je však jiná.

Studie běží v režii Jihočeského kraje, nemocnic obou okresů, krajské hygienické stanice a společnosti OIG-Power. V každém z obou okresů se pro srovnání testuje 500 lidí z první linie, což jsou zdravotníci, hasiči, policisté, prodavačky nebo řidiči veřejné dopravy a proti tomu 500 lidí z běžné populace. Právě testy mají odhalit, jaká je promořenost.

„Tato studie, v níž se použily i jiné testy, konkrétně na přítomnost protilátek IgA, ukazuje na podstatně vyšší míru promořenosti populace, než se dosud soudilo,“ uvedli hygienici.

V kraji se testuje vzorek 2000 vybraných lidí. Foto: Facebook

Covid-19 měli už dřív

Ze státního testování zatím vyplývalo, že se imunizace české společnosti pohybuje pouze v jednotkách promile. Jihočeské výsledky ale signalizují 5 až 10 procent lidí, jejichž organismus se již setkal s koronavirem.

To odborníci označují za výbornou zprávu, od níž by se mohla jiným způsobem odvíjet další epidemiologická opatření. Přesné výsledky jihočeské studie mají být zveřejněny v příštím týdnu.

Například v Českém Krumlově se už dlouho mluví o tom, že tam covid-19 byl daleko dříve, než v ostatních částech kraje nebo dokonce republiky. Důvodem je velká návštěvnost turistů z Číny. Už začátkem roku zde desítky lidí prodělali onemocnění podobné chřipce, které však bylo „jiné“. A jak se ukazuje, právě tito lidé mohli prodělat koronavirus, aniž si toho odborníci všímali a zjišťovali, o co přesně jde.

Covidem-19 tak onemocnělo více lidí, než se předpokládalo. Foto: Hygpraha.cz
Nepřehlédněte:  Klokánek pro týrané děti na prodej? Ano, známe důvod!
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close