Z regionů

Sedláci zoufale čekají na déšť

Na celém území republiky je výrazné sucho. Zemědělci na Vysočině začali jarní práce na prašných polích a ani dlouhodobá předpověď neříká, že by se na tomto stavu mělo něco výrazně změnit.

Jarní práce na prašných polích Vysočiny.

„Tady na Vysočině vegetační období teprve začíná. To znamená, že pokud do tří týdnů vydatně zaprší, výraznější problémy mít nebudeme, ovšem předpovědi tomuto příznivému vývoji nijak nenasvědčují,“ netají se skepsí farmář František Němec z Netína. Ten hospodaří na sto šedesáti hektarech půdy a jeho farma je známá v celé republice jako producent masných a mléčných výrobku v biokvalitě. „Už loni nás sucho zasáhlo. V podstatě máme z loňska o dvacet procent méně krmiva, což jsme doufali, že letos doženeme. Nebude to pravda, naopak,“ popisuje nesnáze František Němec a dodává: „Plánujeme samozřejmě závlahy, ale to je nejen drahé, ale i v některých lokalitách nemožné – jak chcete zavlažovat louky se zeleným krmením pro dobytek?“

Sucho zasáhne celou zemi

Ještě dramatičtější vývoj je v níže položených oblastech. Podle Františka Němce tam sucho už udeřilo plnou silou: „Zemědělci v níže položených oblastech jsou na tom ale podstatně hůř. Všechny plodiny už měli vzejít před dvěma týdny a zoufale jim chybí voda.“

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend. Žlutá barva je počínající sucho, oranžová výrazné, světle červená výjimečné, tmavší červená extrémní a purpurová znamená zcela vyschlé území.

Podle portálu Intersucho se v příštích týdnech rozšíří suchem ohrožená území až na devadesát procent rozlohy státu. Bezmála čtyřicet procent území bude zasaženo extrémním až výjimečným až extrémním suchem, padesát procent pak mírným až výrazným suchem.

Nepřehlédněte:  Koronavirus zrušil maturity v Karviné
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close