Z regionů

Romové se vracejí z Británie. Proč nejsou v karanténě?

V době koronavirové pandemie se rozhodly desítky romských rodin žijících ve Velké Británii a Kanadě vrátit zpět do České republiky. Romské spolky se nad tím pozastavují. Podle ostravské Asociace romských podnikatelů a spolků ČR se jedná až o dva tisíce osob. Nejvíce z nich zamíří do Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Většinou nemají zajištěné ubytování, ochranné prostředky a spoléhají na rodiny. To podle spolku ovšem může znamenat rozšíření koronaviru.

Obavy i finance jsou důvodem návratu

Jedním z důvodů návratu je obava z koronaviru a z nedostatečných opatření ve Velké Británii a dalších zemích. V České republice mají také lepší přístup ke zdravotnickým službám. Romský policista sloužící v Londýně Petr Torák pro Seznam zprávy připustil, že problémem může být i jejich zadlužení – ti, kteří žijí z dávek si nakoupili do zásoby potraviny a nevyšli s penězi. Británie lidem finančně pomáhá, ale ani to zřejmě nestačí.

 Karanténa u rodin nebo v penzionu

„Především z Velké Británie míří na Ostravsko desítky Romů. Řada z nich ale nemá své vlastní byty, kde by mohly podstoupit karanténu, proto jdou ke svým rodinám. To nám ale nepřijde vhodné. Chceme minimalizovat možnosti rozšíření nákazy a tak jsme navrhli povinné testování a možnost strávit nějaký čas v náhradním ubytování. Podmínky platí pro všechny stejně bez rozdílu,” řekl pro Romea RV šéf Asociace romských podnikatelů Vladimír Leško.

Nakupují si sami?

Zatím se vrátilo jen několik rodin. Krajský úřad v Ostravě pro ně připravil ubytování v penzionu, aby zůstali 14 dní v karanténě. Jenže dodržování karantény bude problém. Na Facebooku si už jeden pisatel stěžoval, že v Kauflandu nakupovaly početné romské rodiny a kolem běhaly malé děti, které na sebe pokřikovaly anglicky. Tady úřady i policie selhaly, navrátilci neměli celých 14 dní opustit penzion, anebo pokud se ubytovali u svých příbuzných, měli rovněž dodržovat karanténu.    

Nepřehlédněte:  Chaty a chalupy jsou v kurzu, některé nemovitosti ale neprodejné!
Tagy
Pokračovat ve čtení

Jeden komentář

  1. Ti migruji jen podle toho kde jim lepe, jednoduseji a hlavne vice kapne

Související články

Back to top button
Close
Close