Z regionů
Nejnovější

Rodiče se bouří: Žáci a studenti na jihu Čech mají mít roušku i ve třídě!

Nové nařízení zvedlo ze židle tisíce rodičů dětí a studentů v Jihočeském kraji. Bezpečnostní rada kraje spolu s epidemiology kvůli šíření viru covid-19 rozhodla, že roušku mají mít ve školách děti a studenti nejenom ve společných prostorách, ale i během vyučování. Má jít o žáky od 2. stupně ZŠ a studenty středních škol.

Bezpečnostní rada kraje v úterý na svém jednání rozhodla o dalších mimořádných opatřeních. Od pondělí 21. září budou povinné roušky na školách a změní se testování u osob, kterým byla nařízena karanténa

„S tím nesouhlasím, aby moje dítě mělo pět sedm hodin na ústech roušku. To se zbláznili? Do téhle doby to třeba nebylo, teď od pondělí ano? Proč to nezavedli hned? Vždyť je to nesmysl, ty děti to dodržovat nebudou. A co s nimi udělají, vyloučí je ze školy?,“ ptá se paní Jana, matka 12letého syna.

Žáci od II. stupně budou mít roušku i během dne, stejně jako studenti středních škol.
Foto: Shutterstock.

Omezují, ale nechtějí omezovat

„Bezpečnostní rada kraje chce zabránit dalšímu šíření viru covid-19 a zároveň co nejméně omezovat život v regionu, zatěžovat zdravotnický systém a ekonomiku. Rozhodli se proto pro povinnost nošení roušek na školách od druhého stupně základních škol výše a změnu ve způsobu testování u bezpříznakových osob v nařízené karanténě,“ uvádí se v tiskové zprávě Jihočeského kraje.

„Osobám, kterým byla nařízena karanténa po významném kontaktu s nakaženým a jsou bez příznaku onemocnění, nebude výtěr prováděn hned na začátku karantény, ale postačí provést tento test až desátý den, kdy se případná nákaza v testu opravdu potvrdí,“ vysvětlila hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).

Uleví se tak prý přetíženému systému. Zkušenosti nám ukazují, že test ve čtyřech až pěti dnech po kontaktu bývá často negativní a pozitivita se prokáže později. Zároveň hygienici upozornili, že jedním z důvodů vysokého nárůstu počtu nakažených je situace ve školství.

Nepřehlédněte:  Zrušení Živitelky může poškodit zemědělce

„Roušky budou nutné na druhém stupni základních škol, na středních a vysokých školách. A to nejen při pohybu po chodbách, ale také v průběhu výuky,“ dodala hejtmanka s tím, že opatření sníží i počty karantén učitelů a žáků v návaznosti na nové podmínky pro karantény, které vydalo Ministerstvo zdravotnictví. Obě nařízení budou platit od pondělí 21. září,“ uvedl kraj.

Bezpečnostní rada kraje dále doporučila všem zdravotnickým a sociálním zařízením v kraji, aby zvážily omezení návštěv, případně zpřísnily režimová opatření v těchto zařízeních.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close