Z regionů

Radnice počítá stamilionové ztráty, covid jí dal zabrat!

Stamilionové ztráty počítá po koronavirové situaci řada českých radnic. To se týká také Českých Budějovic. Kvůli tomu bude město muset upravit i rozpočet a hospodaření. Podle vedení magistrátu se může jednat až o třetinu městského rozpočtu.

Podle posledního odhadu ztratí na příjmu ze sdílených daní 267 milionů korun, dalších 85 milionů korun představuje takzvaný kompenzační příspěvek pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).

„Odhadujeme, že letošní ztráta bude někde v rozmezí 400 až 500 milionů korun. A to je pro nás přibližně čtvrtina rozpočtu, což je velký objem,“ uvedl českobudějovický primátor Jiří Svoboda (ANO).

Další ztráty městu vznikají v jiných oblastech. Magistrát například plánuje úlevu za nájmy pro koronavirem poškozené živnostníky. O několik desítek milionů korun přijde i z příjmu ze vstupenek na českokrumlovské otáčivé hlediště, na němž vystupuje Jihočeské divadlo.

Musí upravit rozpočet

Město právě z těchto důvodů, s ohledem na současnou situaci musí upravit rozpočet. O jeho podobě bude jednat na mimořádném zasedání zastupitelstva 5. června.

„I v této situaci ale nepředpokládáme, že bychom omezovali plánované velké investice,“ podotkl primátor s tím, že město předpokládá, že v současné situaci bude využije našetřené peníze. Z hospodaření z minulých let mu zůstalo 150 milionů korun. Dalších 218 milionů korun je ve fondu rezerv a rozvoje.

„Lze předpokládat, že se nám dobré a odpovědné hospodaření v minulosti vyplatilo. Nyní můžeme jen s malým omezením realizovat připravený investiční plán za 677 milionů korun,“ dodal náměstek primátora Petr Holický (ANO).

Nepřehlédněte:  V historickém jádru Ostravy má vzniknout parkovací dům
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close