Z regionů

Povodně na Olomoucku: jeden mrtvý, pohřešovaný a velké škody

Velké drama zažili v neděli večer a v noci na pondělí obyvatelé v Olomouckém kraji. Při lokálních povodních na Uničovsku a Šumpersku zemřel jeden člověk, další se pohřešuje a škody tam jdou do milionů korun.

K nejvíce postiženým obcím patří Šumvald a jeho místní část Břevenec, Uničov a místní část Dolní Sukolom. Také Oskava a Dlouhá Loučka.

Olomoucko si v noci prožilo povodňové peklo. Foto: HZS Olomouckého kraje

„Zde voda na mnoha místech dosahovala přes metr vysoko. V těchto obcích jsme evakuovali a zachránili desítky obyvatel. Vyprostili jsme také lidi uvázlé v zatopených autech,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová s tím, že jen během večera a noci měli na 160 událostí.

Zničený soukromý i obecní majetek

Škody jdou do milionů korun, nejenom na soukromém, ale i obecním majetku, nebo na energetické síti. „V Oskavě byl stržen most, ve většině postižených obcí bylo poškozeno plynové i elektrické vedení, dodala mluvčí hasičů.

Voda se valila jako obrovská řeka. Foto: HZS OLMK

Lidé i starostové obcí budou dnes sčítat škody, odstraňovat následky a hledat i náhradní ubytování pro postižené občany. Během pár hodin v lokalitách spadlo od 50 do 100 milimetrů srážek na metr čtvereční.

Řeka Oskava v Uničově na Olomoucku v pondělí nad ránem vystoupala na třetí povodňový stupeň, Oslava v Dlouhé Loučce klesla na druhý. První stupeň povodňové aktivity platil časně ráno na Desné v Koutech nad Desnou i na několika dalších místech Olomouckého, Jihomoravského kraje a Vysočiny.

Nepřehlédněte:  Srážka vlaku s autobusem: Na místě 10 zraněných!
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close