Z regionů

Podváděla ODS při volbách v Havířově? Případ šetří policie

Policisté řeší v Havířově podvádění při krajských volbách. Do volební místnosti byli sváženi sociálně slabí lidé, kteří za úplatu nebo alkohol měli vhodit do urny předem určený volební lístek.

Individua před volební místnosti

Členka volební komise si všimla, že se venku před volební místnosti srocují podivní lidé. Věc oznámila policii, která případ začala prověřovat. Na místo přijeli karvinští kriminalisté a členové speciální jednotky. Policie potvrdila, že se případem zabývá kvůli podezření, že lidem měl někdo vyplácet peníze za volbu konkrétního politického subjektu.

Kraj o případu nic neví

Krajský úřad o incidentu není informován. „Oficiálně žádné informace o problémech při volbách nemáme. Volební komise jsou úřadu povinny hlásit pouze přerušení hlasování,“ uvedla krajská mluvčí Miroslava Chlebounová. ODS je v krajské koalici, její krajský lídr Jakub Unucka působí jako náměstek hejtmana.

Lístek pro ODS za jídlo a chlast

Parlamentní listy přinesly informaci, že se jednalo o okrsek 87 v Havířově a uplácení údajně organizovala ODS. Několik osob mělo potvrdit, že dostalo „jídlo a chlast“ za to, že do volební urny vhodili volební lístek občanských demokratů. „Ano, ta informace je pravdivá. Na místě byl také zjištěn automobil i s řidičem, který zajišťoval přepravu těchto osob k volebním místnostem,“ uvedl zdroj Parlamentních listů.

Unucka: Nic jsem nekupovali

Jakub Unucka zareagoval na dotaz: „Fakt nevím, o co jde. Žádné hlasy jsme nekupovali.“

Za dvě stovky nebo za alkohol

Později vyšlo najevo, jak vše bylo organizováno. U restaurace Bivoj v Havířově-Šumbarku se srocovali lidé, která až pět automobilů rozváželo do volebních místností. Jednalo se o organizovanou činnost, kterou ale provázely zmatky a chaos. „Do volební místnosti začali chodit romští občané, kteří ale měli bydliště v jiných městech,“ potvrdila členka volební komise z Havířova. Romové zřejmě organizátorům kupčení s hlasy s vidinou odměny lhali, že žijí na sídlišti Šumbark. Dostali do rukou volební lístky jedné strany. Jenže ve volebních místostech se museli prokázat občanským průkazem a u většiny z nich členové komisí zjistili, že v daném volebním okrsku nemohou volit. Jenže tito „voliči“ se začali dožadovat, aby jim komise vydala potvrzení, že byli volit, aby nepřišli o odměnu. Podle zpravodajství TV NOVA měla činit 200 Kč, jiné zdroje zase tvrdily, že měli slíben alkohol.

Nepřehlédněte:  Úterý 18. 8. je poslední den k podání daňového přiznání
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close