Z regionů

Památní obětem střelby. Turecký záchod, důlek, popelník…

Město Ostrava chce uctít památku sedmi obětí střelby ve Fakultní nemocnici z prosince roku 2019. Vypsalo výtvarnou soutěž a porota vybrala vítěze. Je jím výtvarník Lukáš Dlouhý. Poté, co město představilo vítězný návrh, snesla se na něj na sociálních sítích vlna kritiky. Dokonce i na Facebooku města. Památník je nejčastěji přirovnávám k tureckému záchodu. Jenže evokuje i další představy.

Moderní umění bez duše?

„Děs. Megadůlek na crvrkání kuliček,“ zní jeden z komentářů. Další jej považují za popelník, odtok, odpadkový koš. „Moderní „umění“. Bez duše, myšlenka zřejmě „skrytá“ aby ji pochopili jen ti „na úrovni“. Jak smutná událost a jak uboze hrozný památník,“ objevuje se další kritika. „Nedůstojné vůči těm obětem.“  Další se ptá, zda autorem není stejný sochař, který vytvořil v Ostravě kritizovanou sochu zpěvačky Věry Špinarové.

Dejte peníze raději rodinám

Někteří ovšem hledají problém i jinde:  „Je to spíše jako symbol zdravotnictví, furt se lejou peníze do černé díry.“ „Zas vyhozené love, aby se na tom někdo zalovil…“ Nesouhlas vyjadřují i další: „Zbytečně peníze za nic. Omlouvám se, ale tento paskvil ve mě vyvolává zlost.“ „Na co památníky za tak hříšné peníze!!! Raději ať to věnují rodinám obětem.“

Někteří navrhují, co by se jim líbila – plastika s tvarem lidského srdce, anděl, památník s deskou se jmény obětí. Objevují se i souhlasné názory, které oceňují jednoduchost, ale i mezi nimi jsou obavy, aby do památníku lidé neházeli odpadky.

Černá díra – mrtvé slunce

A co na to říká město? „Realizováno bude dílo, které má vůči okolí správně zvolené měřítko a je v dialogu se stávající sochou Vladislava Gajdy. Ta představuje slunce, zatímco památník evokuje černou díru, tedy „mrtvé slunce“. S autorem bude ještě projednáno dopracování detailů díla, například olemování včetně nápisů, a umístění, čímž může být zdůrazněn celkový účinek pietního místa,“ uvedla ostravská náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Nepřehlédněte:  Pozor, vaše bazény nepůjde doplnit z cisterny!

„Porotci během rozhodování dvakrát navštívili prostor před hlavním vstupem do Fakultní nemocnice, kde bude památník vybudován. Při prohlídkách porota posuzovala pozitiva a negativa jednotlivých návrhů v závislosti na lokalitě. Hodnocena byla nejen výtvarná stránka a citlivý přístup k události, ale také finanční a technická náročnost provedení a údržby. Po dlouhé diskuzi jsme vybrali jako nejvhodnější k realizaci návrh Lukáše Dvorského. Ocenili jsme, že je přímočarý a nenásilnou formou vystihuje tragiku události,“ popsal ředitel městského ateliéru MAPPA v Ostravě Ondřej Vysloužil. Cena by neměla přesáhnout 1,8 milionu korun.

Další ostravské nezdary

Ostrava má vůbec smůlu na realizaci soch. Centrální městský obvod objednal bez výběrového řízení u sochaře Davida Moješčíka plastiku zpěvačky Věry Špinarové, kterou instaloval u zastávky v Husově sadu. Nejdříve se socha nelíbila synovi zpěvačky Adamu Pavlíkovi, poté se strhla kritika. Nicméně socha má i své příznivce, kteří se u sochy rádi fotí. Nové vedení obvodu chtělo sochu odstranit, následně prodat v aukci, ale po tahanicích došla Moješčíkovi trpělivost a odmítl podepsat souhlas, který by umožňoval se sochou manipulovat.

Dobře nedopadla ani soutěž na památník veteránů, která má stát v parku Československých letců. Porota, v níž zasedli i představitelé města, si ze soutěžních návrhů nevybrala, soutěž zrušila a vyhlásila novou v očekávání, že se někdo trefí do jejich vkusu.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close