Z regionů

Ostravský mrakodrap: udrží jeho tíhu podloží?

Dvě miliardy korun má stát mrakodrap, který bude svou výškou 238 metrů nejvyšší budovou České republiky.

„Objekt budou tvořit dvě budovy, jedna je určena pro bydlení, ve druhé budou kancelářské prostory a hotel,“ popsal autor návrhu, architekt Ondřej Chybík. Podle něj odborníci z německého Frankfurtu nad Mohanem prozkoumali podloží vrtem do hloubky 120 metrů.

Jsou v podzemí štoly?

Právě místo výstavby může být kamenem úrazu. Je sice v centru Ostravy, což architekti považují za velkou výzvu, avšak jedná se o bývalé průmyslové území, kde téměř celé století fungovala koksovna. Nedaleko stál důl Hlubina a pod pozemkem mohou vést štoly. V Ostravě se uhlí těžilo až v 800 metrové hloubce. „Odborníci potvrdili, že je zde šedesátimetrové jílové podloží, což je pro tuto stavbu dostatečné,“ je přesvědčen architekt Chybík. Geologové budou podloží ještě důkladně zkoumat.

Hrad se propadl o 13 metrů

O tom, že podzemí není bezpečné, svědčí případ slezskoostravského hradu, který stojí na soutoku řek Ostravice a Lučiny. Od začátku 20. století se propadl o 13 metrů a místo vyvýšeniny stojí v úrovni okolního terénu. A při jízdě do nedaleké Karviné řidiči míjejí kostelík připomínající šikmou věž. Naklonil se kvůli sesuvům v podzemí, protože pod ním se v několikasetmetrové hloubce těžilo uhlí.

Pohled na parter budoucí nejvyšší české budovy.

Město prodalo pozemek

Mrakodrap dostal v Ostravě zelenou. Zastupitelé odsouhlasili prodej pozemku, na kterém má výšková budova s 60 patry vyrůst. Město stanovilo minimální prodejní cenu pozemku na 37 milionů korun a také podmínku, že na místě má vyrůst budova s minimálně 12 patry. Společnost RT Torax za pozemek nabídla 61 milionů. A za dvě miliardy postaví zmiňovaný mrakodrap. Uhradí jej z vlastních zdrojů a především díky bankovní půjčce.  O pozemek a stavbu měla zájem ještě jedna společnost, ale ta nesplnila podmínky města.

Nepřehlédněte:  Ještěd opět rozkvete do krásy! Nebo ne?

Primátor stavbě fandí

„Již od 80. let minulého století se mluví o tom, že by na pozemku takzvané Slzy měl vyrůst výškový objekt. Projekt Ostrava Tower toto beze zbytku naplňuje. Šedesátipatrová budova s výškou 238 metrů by se navíc stala nejvyšší stavbou v České republice. Vznik této ostravské dominanty zároveň doplní postupný rozvoj Nové Karoliny v moderní čtvrť s kvalitním bydlením a bohatou občanskou vybaveností. Postupná dostavba území, které ještě do roku 1986 bylo černouhelným dolem s koksovnou, architektonicky propojí historické jádro města na jedné a Dolní oblast Vítkovice na straně druhé,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura.

„Oblast Karoliny je pro řadu lidí stále velmi citlivé téma, často vnímané jako konflikt s historickým jádrem města. Za přínosnější ji považuji vnímat jako soudobou čtvrť, která dlouhodobě posílí centrum města. RT Torax předkládá velmi ambiciózní projekt, který do konceptu rozvoje města zapadá. Bezesporu se v čase objeví řada komplikací, které jsou běžné i pro mnohé méně náročné projekty, město je připraveno s investorem spolupracovat a být nápomocno jeho řešení,“ doplnila investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Převod pozemků je smluvně vázán na úhradu celé kupní ceny a také na vydání pravomocného stavebního povolení, o které musí firma požádat do prosince roku 2022. Objekt musí být postaven do května roku 2026. Město má na pozemky až do zkolaudování nového objektu předkupní právo.

Podhled budovy vysoké 238 metrů.

Pořádný geologický průzkum

 „Odsouhlasení prodeje pozemku Slza ze strany statutárního města Ostravy chápeme jako podporu projektu, který bychom v této lokalitě chtěli realizovat, za což vedení města moc děkujeme. V nejbližší době nás čeká náročný geologický průzkum pozemku. Od jeho výsledků se bude odvíjet přesnější podoba připravovaného projektu. Naším záměrem je vybudovat zajímavě řešenou, funkční a inovativní stavbu nevšedního vzhledu, a přitom vysoké architektonické kvality. Bude se jednat o unikátní stavbu nejen pro samotnou Ostravu, ale i celou Českou republiku,“ řekl  jednatel společnosti RT Torax a jeden z realizátorů projektu Tomáš Häring. Společnost RT Torax je známá tím, že prodává auta. V Ostravě stojí její autosalon. Jenže společnost se stala i developerem, v Praze vlastní hotely a administrativní budovy.

Nepřehlédněte:  Kde hrozí požár řekne firerisk.cz

Pozemky, označované jako Slza, se nacházejí v Moravské Ostravě podél ulic 28. října, Karolina, a dále jsou ohraničeny ulicemi Těžařská a Porážková. Lokalita v centru města je oklopena budovami s převážně občanským využitím. Z jihu je vjezd do podzemního parkoviště nákupního centra Forum Nová Karolina.

Zajímavosti areálu

Areál Karolina má několik prvenství:

– v blízkosti hotelu Palace byla v Moravské Ostravě v roce 1842 vyhloubena první jáma, jáma Karolina (pojmenována po manželce průmyslníka a bankéře Salomona Mayera Rothschilda – Charolain),

– i přes protesty radních města Moravská Ostrava postavil majitel (Salomon Mayer Rothschild) v blízkosti dolu v roce 1858 první koksovnu na ostravském území s názvem Karolina,

– nový objekt společnosti RT Torax s 238 metry se má stát nejvyšší budovou v České republice.

A co na to lidé?

A co si myslí o stavbě Ostravané? „Dvě miliardy to má stát? A kolik bude stát ta koncertní hala u kulturáku? Taky dvě miliardy? Další miliardu bude stát tramvajová trať v Porubě, kterou tamní lidi nechtějí. Podívejte se, v jakém stavu jsou v Ostravě chodníky, cesty, podchody. Na to peníze nejsou a na věžáky a koncertní haly se najdou? To je turecké hospodářství,“ myslí si Karel Pastorek. Student Lukáš má na věc jiný názor: „Konečně něco pořádněho. Ostrava není žádné zaprděné město.“

Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close