Z regionů

Ostravou prošlo přes 300 gayů a leseb

Ostravský Pride průvod byl po loňských zkušenostech pod policejním dohledem. Odpůrců přišlo jen pár, tentokrát se nekonaly nechutné scény u památníku Rudé armády, kvůli kterým před rokem protestovala ruská ambasáda.

Přibližně tři stovky příslušníků a příznivců LGBT (zkratka označuje lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby) se v sobotu odpoledne setkalo na Masarykově náměstí v Ostravě k pochodu do Komenského sadů.

Jeden z transparentů. Foto: Jiří Novák

Minimální protesty

 Po loňských protestech asi 50 osob na průvod a bezpečnost dohlížely desítky policistů a strážníků. Ti hlídkovali nejen na náměstí a doprovázeli průvod, ale zajišťovali i okolní ulice. K náměstí se snažila dostat asi desítka odpůrců pochodu. „Nechutné“, „Úchylové“, Pedofilové“ – komentovali scházející se účastníky pochodu. Ke střetům díky policistům nedošlo.

Klid v Komenského sadech

Průvod dorazil do Komenského sadů. Poblíž památníku Rudé armády se konala výstava fotografií, bylo postaveno několik stánků, mladí lidé se procházeli na ploše před památníkem a poposedávali na trávě. I zde na dodržování pořádku dohlíželi policisté a strážníci.  

Účastníci akce v Komenského sadech. Foto: Jiří Novák

Chtějí zrovnoprávnění

A proč se průvod koná? „Pořádáme kulturní a vzdělávací akce zaměřené na LGBT tématiku, bojujeme za práva sexuálních a genderových menšin, usilujeme o zrovnoprávnění všech osob a dodržování lidských práv. V neposlední řadě také vytváříme prostor pro seberealizaci LGBT osob v našem regionu,“ uvedli pořadatelé.

Letos byla organizace akce kvůli koronaviru složitější. Účastníci pochodu museli mít roušky. Nepřálo ale počasí. V Komenského sadech měl pokračovat až do večerních hodin program, jenže kolem půl šesté začalo silně pršet a to znamenalo konec akce.  

Součástí akce byla výstava fotografií. Foto: Jiří Novák
Nepřehlédněte:  Severní Morava: Roušky se vrátily
Tagy
Pokračovat ve čtení

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close