Z regionů

Ostrava dotuje akce, které se nekonaly

Dotace města Ostravy na kulturní akce zůstaly pořadatelům, přestože akce se nekonaly.
Město to vysvětluje podporou organizátorů kvůli Covidu-19.

Město rozdává, na druhé straně si bere úvěr

Zvláštní situace nastala v Ostravě. Město si bere téměř dvoumiliardový úvěr, protože má výpadek příjmů, na druhé straně nechává dotace pořadatelům hudebních festivalů, které se nekonaly.

„Opatření na boj s šířením epidemie zásadně omezila počty účastníků na kulturních akcích a později dokonce zcela znemožnila jejich konání. Pořadatelé divadelních, hudebních a filmových představení, a dalších uměleckých setkání v Ostravě často do posledních okamžiků vyčkávali s rozhodnutím, zda přesunout, zredukovat nebo zrušit své plánované kulturní aktivity. Mnozí do jejich přípravy vložili nejen spoustu energie, ale také své prostředky. Proto jsme ke každé žádosti přistupovali individuálně. Všem organizátorům, kteří se rozhodli jít cestou přeložení akce, jsme schválili nové termíny a pořadatelům čtyř festivalů jsme přiznali alespoň omezené dotační prostředky, byť byli nakonec nuceni pořádání své akce pro letošní rok zrušit. Věříme, že tento přístup města všem organizátorům kulturního života ve městě umožní pokračovat v jejich činnosti a připravit opět bohatý kulturní program v Ostravě na letošní podzim i příští rok,“ uvedl náměstek primátora pro kulturu Zbyněk Pražák.

Hlučné festivaly kritizují lidé z okolí

Dotace si ponechají pořadatelé hudebních festivalů konaných v Dolní oblasti Vítkovice. Jenže tyto festivaly dlouhodobě kritizují lidé, které bydlí „na doslech“ festivalů. „To, co předvádí město s festivaly, je šílené. Nedodržuje se noční klid. Když jsme se obrátili na město, řekli nám, že festivaly mají výjimku. Každý druhý víkend v létě se tady koná mimořádně hlučná akce. Musíte mít zavřená okna, nemůžete větrat, přesto hudba silně duní. Papaláši z města tady v okolí nebydlí, jen se jedou na festival pobavit a pak zase odjedou domů, kde je hudba neruší,“ zlobila se třicetiletá matka dvou dětí Zuzana, která bydlí v ulici Křičky. Pár stovek metrů od Dolní oblasti. „Letos byl kvůli Covidu-19 klidný rok, ale příští rok to začne nanovo. Soused má známého právníka, prý příští rok podají na soud předběžné opatření kvůli hluku i doby trvání akcí,“ dodala Zuzana. Nelíbilo se jí, že pořadatelka Colours of Ostrava Zlata Holušová chtěla uspořádat náhradní festival. „V době koronavirové pandemie vyzývala lidi, ať se jdou na festival bavit. Lidské zdraví a životy pro ni nemají žádnou cenu. Zajímají ji jenom peníze. Ať si jde pořádat festival tam, kde bydlí,“ kritizovala Zuzana aktivity Holušové.

Nepřehlédněte:  D3 zase v problémech: Obchvat se zpozdí a prodraží!

Město Ostrava nepomáhalo jenom pořadatelům festivalů, ale i ostravským podnikatelům a živnostníkům. Mohli si požádat o nenávratné půjčky nebo dary ve výši od 20 do 100 tisíc korun.  

Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close