Z regionů
Nejnovější

Ostrava bojuje proti hazardu. Dostala za to milionovou pokutu

Milionovou pokutu uložil antimonopolní úřad městu Ostrava za údajné porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže. Ostrava totiž vyhláškou omezila provozování hazardních her na svém území.

Úřad na ochranu hospodářské soutěže pokutuje město Ostrava částkou 1 078 000 korun za to, že vyhláškou regulující hazard ve městě „objektivně bez objektivně ospravedlnitelných důvodů narušilo hospodářskou soutěž na trhu provozování hazardních her na území statutárního města Ostravy zvýhodněním soutěžitelů, kteří mohli na povolených adresních místech nadále provozovat hazardní hry.“

Místa, kde povolili hazard

Protože hazard a provozování hazardních automatů je v Ostravě dlouholetým a velkým problémem, rozhodlo se město, že automaty omezí vyhláškou. Město v období od 1. ledna 2017 do 30. června 2019 povolilo provozování hazardních her pouze na vybraných adresních místech. Podle Úřadu na ochranu hospodářské soutěže výběr těchto míst neprovedlo na základě objektivních, nediskriminačních a předem známých kritérií. Postup města při zařazování adresních míst do vyhlášky č. 8/2015 při absenci těchto kritérií vykazoval neodůvodněné rozdíly a měli tak být zvýhodněni někteří provozovatelé výherních automatů. Navíc v každém z 23 městských obvodů platily jiné podmínky – některé obvody regulovaly hazard striktně, jiné méně. Město proti rozhodnutí podalo rozklad, takže pokuta není pravomocná.

Nechtějí přijít o vysoké zisky

Na antimonopolní úřad se obrátili provozovatelé výherních automatů, kteří vyhláškou přišli o slušné zisky. Prostřednictvím právníků se snažili najít pochybení, aby se mohli s městem soudit o ušlé zisky. Úpornost provozovatelů automatů naznačuje, že se nejednalo o malé zisky.

Kriminalita klesla, antimonopolní úřad to nezajímá

Primátor Ostravy Tomáš Macura si ještě v lednu myslel, že vše dopadne ve prospěch města a odpadne nutnost bránit se správně a u soudů, jak to udělala jiná města, která se ocitla v podobné situaci jako Ostrav. „Vyhověli jsme společenské poptávce a omezili hazard, abychom eliminovali jeho negativní vliv na životy lidí. Je samozřejmé, že v každém obvodě je jiná situace a místní radní vědí nejlépe, co jim vyhovuje,“ argumentoval tehdy Tomáš Macura. Pro město je důležité, že se snížila kriminalita související s provozováním heren.

Nepřehlédněte:  Roušky za padesát, ale dají se sehnat i zdarma

Korupční kauzy předsedy ÚOHS Petra Rafaje

Sporné rozhodnutí zřejmě využijí kritici předsedy úřady Petra Rafaje jako další argument k jeho odvolání. Dokonce wikipedie uvádí pod jeho jménem přehled korupčních kauz, do kterých měl být Rafaj namočen. Wikipedie přímo uvádí: „Především v posledních letech byly zjištěny okolnosti, které ukazují, že Petr Rafaj narušuje nezávislost a nestrannost ÚOHS, a to v takové intenzitě, že také závažným způsobem narušuje důstojnost své funkce. O jeho ovlivňování rozhodování úřadu ve prospěch svůj nebo svých blízkých vypovídají zejména následující kauzy.“ Následuje odkaz na šest případů, které zavánějí korupcí včetně popisu domovní prohlídky, kdy u Petra Rafaje policie zajistila doma v březnu 2019 dva miliony v hotovosti v obálkách ve skříních s podezřením, že peníze mohly souviset s manipulací zakázek. Anebo Petr Rafaj společně s dcerou dostávali VIP vstupenky na fotbalové zápasy v zahraničí, a to v době, kdy Miroslav Pelta měl ovlivňovat stamilionové dotace do sportu. V regionálním tisku byl Petr Rafaj zase propírán za podezřelé transakce a kontakty na tamní podnikatele z doby, kdy byl náměstkem primátora Frýdku-Místku.

„Pokud byste spolupracovali s městem, nic z toho nemáte, maximálně nějakou drobnou smlouvu za pár tisíc na služby poradce. Když se ale spojíte s lidmi kolem hazardu, začnou kolem vás lítat miliony,“ okomentoval případ bývalý politik z Frýdku-Místku, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Jak vypadá život poblíž herny?

A jak vypadal v reálu hazard v Ostravě, kdy byly povoleny herny s výherními automaty? „Pracovala jsme v nedalekém baru. Během dne zašlo do herny pár bezdomovců, kteří od lidí údajně na jídlo vysomrovali nějaké peníze. Večer začali chodit Romové, buď ve skupinách takoví ti hodně tlustí anebo jednotlivě, ale to byli spíše mladí a hůř oblečení, často podle mě nafetovaní. Venku se pak hádali, kdo co prohrál, neuvěřitelně sprostě řvali na servírky z herny. Viděla jsem, jak se jeden z těch zfetovaných snažil okrást taxikáře, sápal se na něho přes okýnko, taxikář stačil ujet. Nikdy jsem neviděla, že by do herny šel normální člověk.“ popsala zkušenosti s hernou v centru Ostravy servírka. 

Nepřehlédněte:  Vrátí se socha Rodiny na kladenské náměstí?
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close