Z regionů

Obří sochy z písku v Písku připomenou založení města

Přestože mnoho kulturních a společenských akcí musela být letos i na jihu Čech kvůli koronavirové situaci zrušena, Písek o své obří sochy z písku nepřijdou. Sochařská dvojice začala pracovat na pětici výjevů, které se letos vážou k 777 letům od založení města.

Sochy z tun písku

Břeh Otavy na náplavce pod historickým Kamenným mostem ozdobí pět písečných monumentů. Sochaři Josef Faltus a Jiří Kašpar zpracovat proto musejí zpracovat několik desítek tun písku.

„Denně pracujeme až 12 hodin. Na jednu sochu potřebujeme přibližně čtyři dny. Začali jsme dělat na prvních dvou sochách, kdy každá z nichž měří zhruba čtyři metry,“ prozradil Jiří Kašpar.

Autoři, kteří tvoří sochy z písku v Písku už desátým rokem, pracují s jemným štukovým pískem, který jim bagr naváží do pyramidy zpevněné dřevěnými pražci.

Snad vydrží do podzimu

„Ten materiál musíme nejprve zhutnit, tak, aby držel a byla to jakýsi hmota, pak začneme tvořit jednotlivá díla. Vyřezáváme od shora směrem dolů. Pokaždé sundáme část dřevěného bednění a tímto způsobem sestupujeme až k zemi,“ prozradil jeho kolega Josef Faltus.

V předchozích letech autoři vytvořili motivy například na témata 100 let od vzniku Československa nebo osudové devítky v historii. Díla na nábřeží Otavy vydrží vždy do podzimu, pokud to povětrnostní podmínky a případně nenechaví vandalové dovolí.

Sochy budou slavnostně odhaleny v pátek 22. května, tedy po většinovém uvolnění koronavirových vládních opatření.

V minulosti vznikaly v Písku různé výjevy z historie. Foto: Pisek.eu
Sochy z písku do Písku lákají každoročně tisíce lidí. Foto: Pisek.eu
Nepřehlédněte:  Tanky v ulicích: Takhle Rusáky "vítali" Češi!
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close