Z regionů
Nejnovější

Bude jaderné úložiště na dohled od Temelína?

Někde si mohou snad oddechnout, jinde jsou v šoku. Řeč je o lokacích, kde by mohlo vzniknout úložiště vyhořelého jaderného paliva. Nyní je už alespoň jasněji v tom, které lokality stát pro tento areál vytipoval.

Hlubinné úložiště jaderného odpadu má v Česku vzniknout na jedné ze čtyř lokalit. Náklady na vybudování a provoz mají být nejméně 111 miliard korun a vzniknout by mělo do roku 2065.

„Technické závěry SÚRAO jsou pouze podkladovým materiálem k dalšímu posouzení, nejedná se o definitivní rozhodnutí v této fázi procesu zúžení lokalit pro stavbu hlubinného úložiště z devíti na čtyři,“ uvedla mluvčí správy úložišť Martina Bílá.

Podobně se vyjádřilo také ministerstvo průmyslu a obchodu. Návrh musí ještě schválit Rada SÚRAO, finální slovo bude mít vláda. Většina obcí, kterých se stále možnost vzniku úložiště v jejich okolí týká, jeho možný vznik i nadále kritizuje a hodlá proti němu dál bojovat.

SÚRAO potvrdilo, že lokality Janoch u Temelína, Horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku či Březový potok na Klatovsku patří mezi nejlépe hodnocené z hlediska kritérií bezpečnosti, dopadů na životní prostředí a technické proveditelnosti projektu.

Z devíti jen čtyři lokality

Z původního seznamu tak podle návrhu expertů vypadly Kraví hora na Žďársku, Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku a lokalita Na Skalním u Dukovan. Obce jsou rády, ale stále jsou zdrženliví, protože stále ještě může přijít změna.

„Bude spíš záležet na místních lidech, zda na návrh přistoupí. Je už asi detail, zda tu máme sedm kilometrů Jadernou elektrárnu Temelín nebo deset kilometrů bude úložiště,“ uvedl starosta Týna nad Vltavou Ivo Machálek.

Problém je však v úložišti jako takovém. Nejde o provoz, který bude v podstatě podzimní, ale o budování, ekologickou zátěž, dopravu při stavbě, což bude trvat spíše desítky let. Právě to občané a i někteří starostové dotčených obcí často kritizují. Jasněji ale bude v příštích měsících.

Nepřehlédněte:  Důl Frenštát bude zasypán
Takhle vypadá dočasné jaderné úložiště v Dukovanech. Foto: SÚRAO
A takhle nějak by úložiště v jedné z vybraných lokalit mohlo vypadat. Foto: Archiv
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close