Z regionů

Nesečení trávy ve městech přijde lidem doslova ujeté!

Novinka, která se druhým rokem opakuje v řadě českých měst, a sice takzvaná omezená seč městských trávníků, sice přijde ochráncům přírody a některým organizacím jako úžasný nápad. Už ne ale tolik obyvatelům, kteří žijí na sídlištích či v dalších lokalitách měst.

Ti považují tuhle »vymoženost« doslova za ujetý výmysl některých ekologických organizací. Síct se bude méně, na méně kratší výšku a městská trávníky konečně rozkvetou! To hlásal už loni třeba českobudějovický magistrát. Ale taky radnice v Táboře nebo i v jiných městech v ČR. Jenomže to má háček!

Ideální pro klíšťata

„Hezké sice je, že bude více zeleně, a že to má zadržet více vody v zemi a dává se pyl včelkám, ale nikdo asi nevidí, co to způsobuje: od psích exkrementů skrytých v dlouhé trávě, přes odpadky, až po přímo dokonalou úrodnou půdu pro klíšťata. Je to prostě nesmysl,“ shodují se mnozí občané měst a dokonce i z řad odborníků.

Stačilo by prý, kdyby se tráva nesekala úplně na nejkratší výšku, tedy skoro na zeminu, ale o pár centimetrů výše. Nicméně nesíct plošně trávníky uvnitř měst není ani estetické a ani zrovna vhodné pro udržení pořádku.

„Ten trávník bude hezký, dokud bude chladněji nebo bude pršet. Ale až přijdou tropická vedra a bude týden dva tři sucho, jako vloni nebo předloni, bude to hnusná, žlutá, suchá tráva plná všeho, co si jen můžeme vymyslet,“ říká Ivana Šestáková z Českých Budějovic.

Lidé jsou nespokojení

„Hodně cestuji po Evropě a nikde jsem tuhle úchylnost neviděla. Ano, jsou třeba v Rakousku vyhrazené úseky trávníků v městech, které jsou udělány jako kvetoucí louka a ty se skutečně sečou méně. Ale běžná městská zeleň se všude jinde běžně udržuje,“ říká Šestáková.

Nepřehlédněte:  Šílený motorkář ujížděl policistům. Zranil ženu, sám se zabil

„Ponechané vyšší travní porosty přispívají k regulaci městského klimatu a pomáhají bránit nadměrnému vysoušení půdy. Ochlazující efekt vegetace ocení obyvatelé měst zejména při letních vlnách veder a sucha,“ tvrdí naopak Lenka Štěrbová z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.

Jenomže lidé právě tenhle výmysl zrovna neoceňují. „Máme tu sezónu klíšťat, já vinou toho už měla dvě. Tyhle latifundie, kde smyslem je jen ušetřit peníze, jsou prostě ideálními podmínkami pro klíšťata, kterých jsou zrovna jižní Čechy plné. A ke všemu ta půlmetrová tráva vypadá opravdu hrozně. Nechal by si někdo z pánů radních takové klasy na zahradě nebo před domem? Asi těžko…,“ dodala další nespokojená občanka, tentokrát z Tábora.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close