Z regionů

Němci zavraždili v Hrabůvce zajaté piloty

Zákeřnou vraždou skončily v Hrabůvce u Ostravy 29. března 1944 životy dvou zajatých spojeneckých letců. Němci je střelili do týlu údajně na rozkaz Adolfa Hitlera.

Zavražděni byli pilot Thomas G. Kirby-Green z 40. bombardovací perutě britského královského letectva (RAF) a navigátor Gordon A. Kidder z 156. bombardovací perutě kanadského královského letectva (RCAF). Oba byli sestřeleni německými piloty během náletů na Německo. Byli zajati a umístěni do tábora Stalag Luft III, který byl na území dnešního Polska u města Żagań, které je vzdušnou částou vzdálené necelýách 100 kilometrů od Liberce.

Velký útěk

Letci se v noci z 24. na 25. března zúčastnili tzv. velkého útěku. Prokopaným tunelem se dostali z tábora. Než to stráže zjistily, uprchlo 76 vězněných letců. Němci spustili nevídanou pátrací akci a pochytali 73 uprchlíků. Rozzuřený Hitler vydal rozkaz všechny chycené uprchlíky zastřelit, tento rozkaz se snažil zmírnit Hermann Göring. Přesto bylo zastřeleno 50 letců. Mezi nimi i oba výše uvedení.

Němci je dopadli u Zlína a příslušníci gestapa je převáželi na velitelství do Wroclawi. U kostelíka v Hrabůvce zastavili, zajatce vyzvali k vykonání potřeby, přičemž je střelili zezadu do týla.

Pomník pilotů

76 let starou tragédii připomíná pomník, který byl v Hrabůvce u kostela Panny Marie, královny posvátného růžence odhalen v roce 1993. U pomníku se každý rok koná pietní akt, kterého se účastní i příbuzní obou letců. Letos se pietní akt nemohl konat kvůli opatřením souvisejícím s koronavirovou pandemií.

Nepřehlédněte:  Pivo na severu Moravy čepují nejlépe ženy
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close