Z regionů

Návštěvníci zoo poprvé uvidí mládě servala

V Zoologické zahradě Ostrava se koncem dubna narodilo mládě servala. Návštěvníci jej spatří až nyní, protože dosud pobývalo s matkou ve vnitřních prostorech.

Letos narozené mládě – samička je již druhým potomkem páru servalů. který byl v Zoo Ostrava sestaven v roce 2017. „Samce narozeného v roce 2016 jsme přivezli z německého Tierparku Aachen, stejně starou samici, která je geneticky velmi cenná, z partnerské Zoo Olomouc. Obě zvířata jsme v rámci úzké spolupráce mezi zoologickými zahradami získali zdarma. Jejich první mládě, také samička, se narodilo 15. dubna 2019 a její odchov mladá matka coby prvorodička zvládla dobře. Začátkem letošního června byla úspěšně odchovaná samička odvezena do polské Zoo Chorzów, kde v budoucnu vytvoří nový chovný pár,“ popsala mluvčí zoo Šárka Nováková.

Mládě je již ve výběhu

I v případě druhého mláděte si ostravská samice vede velmi dobře. První týdny trávila s mládětem téměř výhradně ve vnitřních prostorech, kam nemají lidé kromě ošetřovatelů přístup, ale nyní už mohou návštěvníci pozorovat celou servalí rodinu ve výběhu v blízkosti Pavilonu indických zvířat.

Dokáže ulovit letícího ptáka

Serval (Leptailurus serval) se vyskytuje v Africe s výjimkou Sahary, vzácně v Alžírsku, Tunisku a Maroku. Obývá travnaté savany a rád se zdržuje v blízkosti vod, kde může lovit i žáby a ryby, dokonce plameňáky. Lovu v trávě je přizpůsoben delšími končetinami. Díky nim a dlouhému krku může zvednout hlavu až do výše 75 cm nad zem. Obratně loví nejen drobné savce, ale i ptáky – když vyplašený pták vzlétne, vyskočí za ním až dva metry vysoko a chytne ho v letu. Vzácně loví malé antilopy a chytá také hmyz. Žije samotářsky (obývá území o rozloze asi tří kilometrů čtverečních), se samicí se samec potkává pouze krátce v období rozmnožování. Samice rodí po 70 až 79 denní březosti jedno až tři mláďata. V lidské péči se často i samec podílí na výchově a rodina tak může zůstávat do dospělosti mláďat spolu. Dožívá se až 20 let. Velmi vzácně může mít černou srst.

Nepřehlédněte:  Ostrava: Hledáme spoluinvestora pro rezidenční dům
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close