Z regionů

Nákaza mezi horníky se šíří. Hrozí celé Karviné karanténa?

Koronavirus postihl již 113 horníků Dolu Darkov, který se nachází v těsném sousedství  dvaapadesátitisícové Karviné. Kromě toho byla nákaza potvrzena u šesti rodinných příslušníků. Hygienici varují, že se nejedná o konečná čísla a že počet nakažených se ještě zvýší.

„Stěr jsme provedli u 791 zaměstnanců,“ konstatoval mluvčí Krajské hygienické stanice Ostrava Radim Mudra. K původně 23 nakaženým přibylo dalších 88 osob s pozitivním testem. Zbývající dva případy odhalilo vyšetření, které nebylo součástí plošného testu na dole. Dva záchranáři se nechali sami otestovat a jejich výsledek byl rovněž pozitivní. Jenže číslo nemusí být konečné. „Může se zvýšit dohledáváním osob, které byly v kontaktu s nemocnými,“ připomenul Radim Mudra. 

Přísná hygienická opatření

Důl Darkov okamžitě přijal přísná hygienická opatření. Po každé směně jsou dezinfikovány sociální a stravovací zařízení, chodby, výtahy, schodiště a ostatní společné prostory. Dezinfikují se kliky, vypínače a madla. Zaměstnanci dostávaní ochranné a dezinfekční pomůcky a prostředky a musí si nechávat měřit teplotu. „Vytvořili jsme seznamy přeshraničních pracovníků včetně kopií jejich negativních PCR testů. Sledujeme jejich platnost a v případě, že skončí a pracovníci nedodají nový test, nedostanou se na pracoviště,“ popsal opatření výkonný ředitel OKD Radim Tabášek.

Zaměstnanci se nemohou přesunovat na jiná pracoviště v revíru.
Důl Darkov přešel z třísměnného na čtyřsměnný provoz se šesti hodinovou pracovní dobou. Horníci přitom budou dostávat stejný plat. Smyslem je, aby se navzájem nepotkávaly střídající se směny. Důl Darkov má zhruba 1800 zaměstnanců.

Kritika laxního přístupu k nebezpečí

Dosavadní opatření však kritizuje karvinská zastupitelka Zuzana Klusová (Piráti). Dopisem se obrátila na českou vládu. Kritizuje laxní přístup k možnému nebezpečí nákazy koronavirem. „Na webu společnosti OKD, a.s. nebyla od 26. března až do 18. května jediná oficiální informace o vývoji situace v souvislosti s koronavirem. Zatímco jiné průmyslové podniky (např. automobilky) zveřejňují informace o rizicích nákazy i počtu nakažených zcela otevřeně a také na nezbytnou dobu přerušily provoz, státní OKD krizovou komunikaci nezvládá, informace tají a o přerušení provozu neuvažuje. Přitom je zřejmé, že podmínky v dole jsou extrémní a zastavit šíření nákazy je zde v mnoha ohledech prakticky nemožné, a to i v případě, že by všichni zaměstnanci stoprocentně plnili všechny pokyny,“ argumentuje Klusová. „Situace na polské straně nám ukazuje, jak se nákaza může dále vyvíjet a že zde za pár dní či týdnů můžeme mít tisíce nakažených občanů. Vzhledem k tomu, že již neplatí nouzový stav a od 25. května přichází další vlna rozvolňování opatření, domníváme se, že Karvinsko je ve vážném ohrožení. Právě pro náš region by přitom masivní rozšíření nemoci COVID-19 a případná izolace některých lokalit pravděpodobně měly fatální následky. V našem regionu je vyšší procento rizikových skupin (stárnoucí populace trpící plicními chorobami, onkologičtí pacienti apod.) a z pohledu ekonomiky jsme na tom takřka nejhůře v Česku,“ dodává.

Nepřehlédněte:  Temelín má za sebou největší transport za dvacet let

Pokud by se nákaza začala nekontrolovaně šířit, mohl by být důl uzavřen a v krajním případě by se do karantény mohlo dostat město Karviná.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close