Z regionů

Malé prodejny zanikly, nahradí je kvůli viru pojízdné?

Pandemie dopadá na lidi z malých osad.  Mají problém především se zásobováním, malé prodejny zanikají a v této situaci bude ještě hůř. Bystřice u Benešova to vyřešila po svém – pojízdnou prodejnou.

„Pandemie všechno urychlila,“ říká starosta města Bystřice Michal Hodík. „Už dlouhodobě totiž Bystřice zvažuje, že by požádalo o dotaci na pořízení vlastní pojízdné prodejny, a to hlavně proto, že ve většině našich osad (město Bystřice, se skládá z celkem 26 částí – města a 25 osad na rozloze 6.339 ha) postupně zanikly místní prodejny a tím se zhoršila dostupnost hlavně našich seniorů k prodejnám s potravinami,“ popisuje starosta situaci.

Jediná paní Němcová 

V dnešní době jsou  na Bystřicku k dispozici obchody pouze v Bystřici samotné a v osadě Ouběnice. „Tam se našla dobrá duše paní Němcová, která nejen, že provozuje místní obchod, ale zajišťuje i rozvoz nákupů seniorům v Ouběnicích a Jinošicích a poskytuje občerstvení složkám Integrovaného záchranného systému i poštovním doručovatelkám,“  říká  Michal Hodík.

Zatím na zkoušku

Nouzový stav všechno urychlil „Nutnost omezení pohybu našich seniorů na veřejných místech nás vedl k tomu, že jsme situaci rychle vyřešili a využili nabídky soukromé podnikatelky ze Staré Boleslavi, že bude objíždět se svojí pojízdnou prodejnou naše osady,“ uvedl Michal Hodík.  Pro radnici je to zároveň test, jaký je zájem o takovou službu. „Bude-li zájem, radnice pořídí vlastní prodejnu.

V Tožici stojí prodejna před hasičskou zbrojnici. Zdroj: Město Bystřice

Chvála pojízdných prodejen

„Osobně vnímám pojízdné prodejny i jako oživení komunitního života v osadách. Pamatuji si ještě doby, kdy pojízdné prodejny pravidelně projížděly po městech a vesnicích před rokem 1989 a na návsích na ně čekali senioři a debatovali o životě v obci. V dnešní „on-line“ době začíná být osobní kontakt vzácný a tako by to mohla být jedna z cest, jak ho opět oživit,“ vidí pozitivní roli pojízdných prodejen starosta Bystřice Michal Hodík

Nepřehlédněte:  Unikátní otáčivé hlediště se opravuje. A co bude pak?
Díky pojízdné prodejně mohou lidé prohodit spolu alespoň pár slov. Zdroj: Město Bystřice

Pojízdná prodejna samozřejmě nestačí obsáhnout celé Bystřicko v jeden den a vynechává Ouběnice a Jinošice, kde službu zajištuje paní Němcová. První kladné hlasy se už objevily. Paní Hampeštová z Líšna sdělila našemu webu zulice.cz, že jí prodejna ušetří nejen čas, ale třeba i benzín. Někteří lidé to mají k nejbližšímu obchodu i deset kilometrů.

Tagy
Pokračovat ve čtení
Back to top button
Close
Close