Z regionů

Liberty odstaví v Ostravě vysokou pec. Odbory bijí na poplach

Odběratelé nemají zájem. Důvodem je koronavirus i ochlazení ocelářského trhu v Evropě. Společnost Liberty proto v Ostravě „sfoukne“ vysokou pec č. 2. Toto opatření dopaden na 400 zaměstnanců. Druhá pec zůstane v provozu. 

Poptávka se snížila

„Sfoukání vysoké pece připravujeme již několik týdnů a dokončíme jej na konci dubna. Návrat pece do plného provozu plánujeme koncem srpna, ale pokud to situace na trhu dovolí, o měsíc jej uspíšíme,“ uvedl generální ředitel Liberty Ostrava Pascal Genest. Podle něj koronavirová pandemie narušila fungování ocelářského průmyslu a Liberty pocítila o 30 procent nižší poptávku. To je zřejmě jen část pravdu. Už při prodeji ostravských hutí upozorňovali odboráři, že skupina Liberty má na trhu horší postavení než původní majitelé ArcelorMittal i druhý původní zájemce British Steel.  

Ohroženo 400 hutníků

Odstavená pec má dopad na 400 zaměstnanců. Ty huť chce využít v jiných provozech, kde má nedostatek pracovních sil. Část zaměstnanců, pro které Liberty Ostrava nenajde využití, bude doma z důvodu překážek na straně zaměstnavatele se 70% mzdou a bude pravidelně střídána, aby dopad opatření na jednotlivé pracovníky a jejich rodiny byl co nejmenší.

To se však nelíbí odborářům ostravského hutního gigantu. S několikaměsíční odstávkou vysoké pece nesouhlasí a obávají se, že Liberty pec už nikdy neuvede do provozu. „Zaměstnavatel nás na opakovaných schůzkách nepřesvědčil o finančních a provozních důvodech, proč by provoz na jednu pec byl výhodnější,“ prohlásil předseda odborářského svazu KOVO Jaroslav Souček. Opětovné rozjetí vysoké pece je pro něj pouhou fikcí.

Co na to Andrej Babiš?

Odboráři se obrátili na premiéra Andreje Babiše, aby se pokusil situaci ve společnosti ovlivnit. „S vedením společnosti komunikuje vicepremiér Havlíček. Jednal přímo s majitelem Sanjeevem Guptou. Řešili podmínky k udržení kontinuální výroby a pracovních míst. Gupta představil opatření ke stabilizaci firmy,“ konstatoval Andrej Babiš. Gupta možná cítí tlak z české strany, ale vysokou pec v provozu nenechá.

Nepřehlédněte:  Armáda pomoc odmítla, nastoupili hasiči

Společnost včetně dceřiných firem zaměstnává 6000 lidí. Hlavním produktem jsou svodidla a trubky, ocel pro stavebnictví a strojírenství.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close