Z regionů

Lesy ČR ve finanční krizi? »Zbavují« se lukrativního majetku!

Lesy ČR, které penězi zrovna dvakrát v minulosti nešetřily, přešly do úsporného režimu. Proto, aby neměly zbytečné náklady, se takzvaně »zbavují« nepotřebného provozu a nabízejí jej k prodeji anebo k pronájmu. To je třeba případ jedné z nejstarších a nejkrásnějších obor u nás!

Zvěř, půda i lukrativní hájovna

Stará obora u Hluboké nad Vltavou, která si zahrála také v několika filmech, je nyní v podstatě k pronájmu. A to včetně legendární, romantické Schwarzenberské lovecké chaty, 600 kusů zvěře, 1500 hektarů půdy. Proto Lesy ČR vypsaly výběrové řízení.

Součástí je i legendární Schwarzenberská lovecká chata. Foto: archiv

„Jedná se o desetiletý pronájem, přičemž minimální výše kauce, již musí zájemce složit, je 4 160 000 korun za rok. Podávat přihlášky bylo možné do 14. května,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

„Podnik se v současnosti potýká s následky dlouhodobého sucha a s tím souvisejícím poškozením lesních porostů kůrovcem. Prioritním úkolem Lesů ČR je co nejrychleji a nejefektivněji asanovat a obnovit poškozené lesní porosty. Za účelem zlepšení finanční situace podniku se hledají finanční úspory,“ dodala Jouklová.

Varování před privatizací

Přitom mnozí se bojí, aby to nebyla první cesta k privatizaci velmi lukrativních pozemků, stavby a vůbec lokality v jižních Čechách. To prý však ale vůbec nehrozí. I tak se ale ani forma pronájmu nezdá řadě odborníků. Dokonce ani jindy velmi tržně založenému senátorovi za ODS a starostovi Hluboké Tomáši Jirsovi.

„Tato hlubocká Stará obora a jedna nejstarších v ČR, která navíc spadá do soustavy NATURA 2000, by si spíše zasluhovala, aby byla vyhlášena krajinnou památkovou zónou či přírodní kulturní památkou. Následně možná i památkou zapsanou na seznamech UNESCO,“ nechal se slyšet politik.

Dopis na ministerstvo

Obora je přitom pověstná i tím, že se zde v minulosti, a to jak za minulého režimu, tak i po roce 1989 se zde pořádaly „papalášské hony“ a různé bankety.

Nepřehlédněte:  Čeští kynologové v Bejrútu museli přerušit hledání eventuálně přeživších zavalených lidí.

„V době nadcházející ekonomické recese může být navíc pronájem honitby prvním krokem k případné privatizaci tohoto kulturního dědictví nadregionálního významu,“ varuje hlubocký starosta a senátor Jirsa.

Situací se zabývá i Jihočeský kraj. Ten dokonce na ministerstvo zemědělství zaslal dopis, v němž žádá, aby byla obora převedena do jeho správy. Záměrem hejtmanství, je, že by obora do budoucna sloužila jako vzdělávací prostor a ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou zde mohla probíhat edukační činnost.

Oboru by mohl hypoteticky získat i Jihočeský kraj. Foto: archiv
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close