Z regionů

Lanex připravuje pro ruský trh lana, která udrží tankery

Smlouvu na unikátní zakázku v závěru května podepsala firma Lanex z Bolatic s ruskou společnosti Morservis z Novorossijska. Zahajuje pro ni výrobu celkem 7 tun vysokopevnostního lodního lana o průměru 48 mm. Lana budou sloužit v přístavech k upevnění velkých tankerů.

Ocelová lana jsou minulostí

Nahrazovat budou i lana ocelová. Celá dodávka je ve finančním objemu přesahujícím 5 milionů korun a expedovat se bude nejpozději do 20. června.
„Zakázka je výsledkem naší půlroční akviziční práce na ruském trhu. Na jejím základě jsme získali informace o potřebách klientů. Nastavili jsme správně cenovou hladinu tohoto sortimentu a parametry zboží tak, aby byla společnost Lanex pro zákazníka atraktivním partnerem. Lano je tak pevné, že na ně můžete třeba zavěsit kamion,“ uvedl Georgij Kezua, produktový manažer Lanexu pro ruské trhy.

Lano vyvinula firma z Bolatic

Nový typ lana z vysokopevnostního polyethylenu je výsledkem vlastního vývoje firmy. Loni úspěšně prošel náročnými zkouškami nutnými pro získání mezinárodního certifikátu DNV GL potřebného pro dodávky do námořní dopravy. Lano má při stejném průměru až o 30 procent vyšší pevnost než lana ocelová; při stejné hmotnosti je až osm krát pevnější. Navíc plave na vodě, a pokud by se přece jen při nějaké velké zátěži roztrhlo, nehrozí jeho rozpletení, které je, například zvláště při využití v lodním průmyslu, velmi nebezpečné.
Lano se vyrábí s využitím nového termofixačního stroje, který Lanex loni koupil od italského výrobce. Nový typ vysokopevnostních lan dodává zákazníkům už od loňského podzimu, zakázka pro Morservis je ale výjimečná celkovým objemem i velkým průměrem lana.

Vyráběli i během koronaviru

Ve společnosti Lanex se výroba lan nezastavila ani v době koronavirové krize. Aktuální hospodářské výsledky firmy jsou velmi dobré. Daří se jí vyrábět až 85 procent běžné produkce i přes nedostatek zaměstnanců. Ve výrobě běžně pracuje až padesát procent Poláků, s jejichž cestováním do zaměstnání jsou aktuálně stále problémy. Zájem o nabízený sortiment, který Lanex dodává do 90 zemí světa, trvá i přes výpadky různých trhů v závislosti na postupu pandemie.

Nepřehlédněte:  Socha Špinarové zůstává. Pirátům se jí nepodařilo odstranit

Zaměstnali dva tisíce lidí


Společnost Lanex patří do skupiny BR Group, která působí na mezinárodním trhu především v oblasti textilního průmyslu, výroby dílů pro automotive, strojírenství a plastikářství. Její součástí v České republice jsou také firmy Conrop, Singing Rock, Spojmont, Komas, Lucco a PF Plasty. Až na Singing Rock se všechny nacházejí v Moravskoslezském kraji. Skupina zaměstnává více než 2 tisíce lidí, většinu v České republice, část také v pobočkách svých firem na Slovensku, v Rusku a v Polsku. Její obrat činil v roce 2019 celkem 3,2 miliardy korun. Skupina BR Group je vlastněná výhradně českým kapitálem, jejím stoprocentním majitelem je ostravský podnikatel Rudolf Bochenek, bývalý ředitel a poté majitel Štěrkoven Dolní Benešov, které v roce 2008 prodal společnosti Strabag.   

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close