Z regionů

Kvůli papalášskému otevření zůstalo muzeum dva měsíce uzamčené

Národní zemědělské muzeum v Ostravě mělo být otevřené v červenci. Nestalo se. Dva letní měsíce zůstalo uzavřené. Čekalo se na otevření s ministrem zemědělství.

Dvě bývalé tovární haly v ostravské Dolní oblasti Vítkovice se proměnily v pobočku Národního zemědělského muzea. Zemědělství v průmyslové Ostravě? Podivnost, ale přesto do muzea mohou chodit lidé, kteří navštíví areál Dolních Vítkovic. Absolvují exkurzi na vysokou pec a Bolt Tower, zajdou do Velkého a Malého Světa techniky, do výtvarného Dobešova muzea, tak proč by si nezašli prohlédnout i zemědělské expozice.

Budou lákat Poláky

„Věřím, že si naše muzeum najde své pravidelné návštěvníky, nejen ty z ostravského regionu. Doufám, že přilákáme také sousedy z Polska či návštěvníky z Čech a že se staneme součástí kulturního života v Dolních Vítkovicích, Ostravě i v Moravskoslezském kraji,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák.

Čekalo se, až si ministr najde čas

Ředitel ostravského muzea Ivan Berger plánoval, že se muzeum otevře v březnu. Jenže koronavirová pandemie otevření zmařila. Objevil se druhý termín – polovina července. O červencovém otevření dokonce informovalo město Ostrava. Ivan Berger to vysvětloval jako omyl. „V Národním zemědělském muzeu došlo ke změně centrálního vedení, a to nově usoudilo, že přece nebudeme otevírat pobočku pro veřejnost dřív, než bude otevřena slavnostně, což je logické,“ tvrdil Ivan Berger redaktorovi Deníku s tím, že ladí termín s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem. V úvahu připadal srpen nebo až září. Nechtěně tak prozradil, v čem je zakopaný pes. Čeká se na ministerské otevření bez ohledu na lidi. Kvůli papalášům tak nechali muzeum přes léto zavřené. Přitom do muzea by zavítaly stovky a možná tisíce návštěvníků, kteří během léta zamířili do Dolní oblasti. Muzeum bude nakonec slavnostně za účasti ministra a místních politiků otevřené 17. září, veřejnost se do něj podívá o den později.

Nepřehlédněte:  Hurá, nejvýše položená zřícenina v ČR má vodu!

Expozice oživí výstava pivovaru

A co v něm uvidí? Expozice věnované potravinám a zemědělským strojům, studijní depozitáře zemědělské techniky, expozici Depozitář potravin a průběžně obměňovanou Galerii českých potravin. Nezní to příliš atraktivně, ale návštěvníky zřejmě přiláká dočasná výstava pod názvem 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích. Jeho provoz byl zahájen v prosinci 1970. V nošovickém pivovaru byla uplatněna řada tehdy moderních a unikátních technologií. I ty si lze spolu s nejrůznějšími dobovými předměty prohlédnout na výstavě, časovou osu doplňuje tematická audiovizuální složka. Část výstavy je věnována restauracím a pivnicím, problematice pivního skla, pivních etiket a dalších propriet. Radegast byl od počátku průkopníkem moderního pivovarnictví, které však stálo na základech naší tradiční pivní kultury,“ zmínil ředitel pivovaru Radegast Ivo Kaňák.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close