Z regionů

Kvůli covidu se šetří, města škrtají výdaje

Mnoho českých měst ruší kvůli koronavirové krizi výdaje, škrtá investice a přehodnocuje rozpočet. Výjimkou nejsou ani jižní Čechy. Například České Budějovice škrtnou 12 milionů korun.

Jihočeská krajská metropole ztratí letos kvůli dopadům koronaviru podle posledního odhadu na příjmu ze sdílených daní 267 milionů korun. Z letošních investic za víc než 700 milionů tak škrtne radnice investice za 12 milionů.

„Jsou to investice jako například drobné úpravy hřišť u škol, magistrát si také kromě jiného nekoupí služební auta a podobně,“ uvedl primátor Jiří Svoboda (ANO).

Nemusí výrazně šetřit

Letošní rozpočet města počítal s příjmy 2,34 miliardy korun, z toho daňové měly být 1,89 miliardy, přičemž příjmy ze sdílených daní 1,64 miliardy korun. Město využije zbylé peníze z loňského hospodaření, asi 150 milionů. Magistrát ale nemusí nějak výrazně šetřit.

Radnice může také čerpat úvěr přes 500 milionů, což zatím podle primátora nepotřebuje. Budějovice odhadují kvůli koronavirové krizi propad v hospodaření na 400 milionů Kč. Suma zahrnuje i 85 milionů jako takzvaný kompenzační příspěvek pro osoby samostatně výdělečně činné. Například také odložila či upustila nájmy podnikatelům za městské provozovny.

Úspory kvůli covidu hledají i další města v kraji, například Tábor, Písek nebo Strakonice. Nikde ale situace trvající skoro tři měsíce nepřivedla městskou kasu do zásadních problémů.

Nepřehlédněte:  Bašta padla. Pelhřimovsko hlásí první případ
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close