Z regionů

Kůrovcová apokalypsa na Vysočině ničí turistické značení

Masivní odlesnění Vysočiny kvůli plošnému odumírání kůrovcem poškozených lesů mění i podobu turistických tras. Značení na lesních cestách prakticky mizí a značkaři musí využívat i méně obvyklá umístění turistických značek. Klub českých turistů, který se o značení stará, navíc připouští, že nebude možné trasy obnovit v pravidelném tříletém cyklu.

Podle předsedy oblasti Vysočina KČT Jaroslava Šlechty je každoročně kompletně obnovena – přetřena třetina značek, provedeno vynucené doznačení nebo přeložky tras v důsledku těžby dřeva kvůli kůrovcové kalamitě nebo jiného zničení značek, natírají se stojany a rámy nástěnných turistických map, ty se pravidelně aktualizují.

Místo stromů značkaři natírají pařezy

V důsledku zániku lesa a při absenci nedostatku objektů vhodných pro běžné značení tras musí školení značkaři využívat méně obvyklé a finančně náročnější způsoby značení tras. Využívané jsou plechové turistické značky, které se umisťují na pařezy nebo na jiné objekty. V případě nouze, především pak na významných křižovatkách, je podle Jaroslava Šlechty možno využít značkařský kolík, na který se připevní pomocí trubkových držáků plechové směrové šipky.

Kraj Vysočina letos turistům přispěl na obnovu značení půl milionem korun, což je o 130 tisíc více než loni. „Dotace pomůže nejen s úhradou kůrovcovou kalamitou poškozených tras, ale především s výměnou poškozených rozcestníků, map, dále s instalací nových značek a směrovníků,“ vysvětlila náměstkyně hejtmana Jana Fischerová. V kraji je dnes aktuálně vyznačeno téměř 2450 kilometrů cyklotras a 3200 kilometrů pěších a lyžařských tras. Značení, kontrole a obnově se věnuje více než stovka kvalifikovaných značkařů pěších a lyžařských tras a 27 kvalifikovaných cykloznačkařů.


Kůrovec lesy na Vysočině ničí raketovým tempem:

Nepřehlédněte:  Letošní záplavy v ČR nejtragičtější za sedm let!
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close