Z regionů

Krumlov přijde letos o desítky milionů korun

Český Krumlov vybral loni na poplatcích od zájezdových autobusů na takzvaných bus stopech 20,6 milionu korun. Radnice zpoplatnila jejich vjezd loni od 1. června. Letos ale kvůli koronavirové situaci přijde o pořádný balík peněz. Město je zatím co se turistů týče, prázdné.

Vloni po dvou měsících fungování zpoplatnění autobusů jich jezdilo 95 procent do Krumlova se zaplacenou rezervací. Letos do března, tedy do začátku covidové krize, byly tržby z bus stopů 3,1 milionu korun.

Skoro žádní turisté

„Do města běžně jezdí ročně dva miliony turistů. Kvůli koronaviru k nám teď nemíří skoro žádní, což negativně ovlivnilo hospodaření Českokrumlovského rozvojového fondu, které je z velké části závislé na zahraničních návštěvnících,“ uvedli jeho zástupci.

Fond již čerpal peníze na mzdy svých 45 zaměstnanců z vládního programu Antivirus. Z programu Covid-nájemné by mohli získat podporu nájemci prostor, aby jim kleslo nájemné za letošní druhé čtvrtletí.

„O podmínkách nájemného rozhodne fond v červenci,“ řekl ředitel ČKRF Petr Troják.

Jen na poplatcích za vjezd zájezdových autobusů přijde letos Krumlov o desítky milionů. Foto: ČKRF

Část bus stopu v Chvalšinské ulici, tedy hlavní příjezdové silnici do města, bude letos fungovat jako parkoviště pro turistické karavany. Podobný záměr mají třeba Prachatice. Jde o přilákání turistů a udržení ekonomiky a turismu.

Tržby fondu stouply loni meziročně o 43 procent na 97,4 milionu korun, zisk před zdaněním podobně na 13,6 milionu. Příjmy z bus stopu tvořily přes pětinu všech tržeb. Fond tento systém provozuje, stejně jako parkovací služby pro auta, z nichž loni utržil 25 milionů.

Některé zastupitele zajímalo, zda fond chystá úsporná opatření a dozvěděli se, že některé investice se přesunou na příští rok.

Všichni počítají ztráty

Jen loňské dokončení stavby přestupního autobusového terminálu za skoro 86 milionů korun tvořila stěžejní investici s tím, že polovinu kryla dotace. Druhou hlavní investicí byl bus stop. Tam náklady dvou nástupních a výstupních míst byly zhruba pět milionů.

Nepřehlédněte:  Povodně na východě Čech: Protržená hráz rybníka, evakuovaný domov důchodců!

Bus stopy jsou na parkovišti Jelenka 2 a ve Chvalšinské ulici. Systém je dočasný, na tři roky, než město otevře terminál zájezdových autobusů. V roce 2022 ho hodlá zprovoznit za řekou Polečnicí. Ročně přijede do Krumlova kolem 16 000 zájezdových autobusů.

Ztráty letos kvůli omezení turismu počítají i provozovatelé gastro a ubytovacích provozů. Všichni spoléhají na to, že to během prázdnin alespoň z části vykryjí turisté z Česka, Slovenska a okolních zemích, kterým nařízení umožní cestovat – tedy z Rakouska a Německa. Asijští turisté, kteří tvořili podstatnou část celkového počtu návštěvníků se do Krumlova asi hned tak nevrátí.

Většinu turistů v Krumlově tvořily zástupy asijských návštěvníků. Foto: Archiv ČK
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close